VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

EMPERYALİZME KARŞI OLAN HER HAREKET DESTEKLENİR Mİ

Dün akşam yayımlanan “Mustafa Kemal Paşa ve Taliban” yazım konusunda bir okuyucu şöyle bir not düştü: “Sayın Hocam; Lenin, emperyalizmi çağımızın en gerici gücü olarak tanımlıyor, emperyalizme darbe vuranın niteliğine, siyasi durumuna bakılmaksızın en ilerici harekettir derken, yanlış mı söylemiş acaba…!”

Taliban ile ilgili olarak şöyle bir hava yaratılıyor: “Emperyalizm en büyük düşmandır. Emperyalizme karşı mücadele eden her güç desteklenmelidir. Zaten Lenin de böyle yapmıştır.”
Bunu ileri sürenler, ne yazık ki, Lenin’i de bilmiyorlar. Bizler için tabii ki Mustafa Kemal Paşa’nın gericilere karşı tavrı belirleyicidir; ancak Lenin’in bu konudaki tavrı da benzerdir.

Lenin’in ünlü yapıtlarından biri, “Bir Marksizm Karikatürü ve Emperyalist Ekonomizm”dir. Bu kitap 1916 yılının Ağustos-Ekim döneminde yazılmış; ancak ilk kez ancak 1924 yılında Zvezda Dergisi’nin 1. ve 2. sayılarında yayımlanabilmiş. Daha sonra da Lenin’in Toplu Eserleri’nin 1977 yılındaki dördüncü baskısının 23. cildinde (s.28-76) yer almış. Tartışmaya yer bırakmamak için, 23. cildin kapak sayfası ile alıntı yaptığım metni resim olarak yazıma ekliyorum. Alıntının İngilizcesini de veriyorum.

Lenin şöyle yazmış:
“Emperyalizm bizim kapitalizm kadar ‘amansız’ düşmanımızdır. Bu iş böyle. Ancak hiçbir Marksist unutmayacaktır ki, kapitalizm, feodalizmle karşılaştırıldığında ilericidir; ve emperyalizm, tekel öncesi kapitalizmle karşılaştırıldığında ilericidir. Buna göre, bizim desteklememiz gereken, emperyalizme karşı her mücadele değildir. Gerici sınıfların emperyalizme karşı mücadelesini desteklemeyeceğiz; gerici sınıfların emperyalizme ve kapitalizme karşı ayaklanmasını desteklemeyeceğiz.”

vilcw

“ Imperialism is as much our “mortal” enemy as is capitalism. That is so. No Marxist will forget, however, that capitalism is progressive compared with feudalism, and that imperialism is progressive compared with pre-monopoly capitalism. Hence, it is not every struggle against imperialism that we should support. We will not support a struggle of the reactionary classes against imperialism; we will not support an uprising of the reactionary classes against imperialism and capitalism. ”

Eğer bir kişi kendisini bilimsel sosyalist olarak tanımlıyorsa, emperyalizme karşı verilen mücadelenin çizgisine bakmak zorundadır. Bu mücadeleyi verenler gerici midir, yoksa insanlığı daha ileriye götürecek bir çizgiyi mi savunmaktadırlar? Gericiler de emperyalizme karşı mücadele edebilir. Ancak Lenin’in bu konudaki tavrı açık. Emperyalizme karşı mücadele etseler bile, gericiler desteklenmez, desteklenmemelidir. Lenin’i tahrif etmek de ayıptır. Taliban gericidir. Taliban’ı desteklemek, Kemalizm’in de, bilimsel sosyalizmin de inkarıdır.

Yıldırım Koç

Yorumlar