VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Emekçiler için uçurum büyüyor

emekciler-icin-ucurum-buyuyor
OECD’nin hazırladığı rapora göre gelir eşitsizliği son 20 yılda muazzam ölçülerde büyüdü. Son 20 yılda en ciddi artış Çin’de olurken, Türkiye’de bu alanda üçüncü sırada.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün yaptırmış olduğu araştırmaya göre emekçiler ile sermayedarlar arasındaki gelir uçurumu son 20 yılda muazzam oranlarda büyüdü. Araştırmaya göre son 20 yılda kişi başına düşen milli gelir ortalaması artarken, kişiler arasındaki kazanç farkı ise büyüdü. Rapora göre son 20 yılda gelir eşitsizliği keskin bir biçimde artarken, çok az ülke bu tablonun dışında kalabildi. Refah devleti olarak bilinen ülkelerde dahi emekçiler için uçurum büyürken, son 20 yılın en ciddi artışı Çin’de oldu. Türkiye ise gelir eşitsizliğinde zirveye oynadı ve üçüncü sırada yer aldı.

EKONOMİK BAŞARI EMEKÇİLER İÇİN HAYAL

OECD’nin Haziran ayında açıkladığı raporda, gelir dağılımı ve yoksulluk istatistiklerine göre Türkiye 2010-2013 yılları arasında ekonominin büyümesine karşın alım gücünün azaldığı, gelir eşitsizliğinin de arttığı kaydedildi. Türkiye’nin gelir eşitsizliği OECD ortalamasının üzerinde yer alırken, eşitsizliğin düzeyini ifade eden Gini katsayısı Türkiye’nin 0.411 oldu. Bu oran sıfırdan uzaklaştıkça gelir eşitsizliğinin arttığını gösteriyor.

Raporda gelir eşitsizliğinde ilk sırayı Şili alırken, Meksika ikinci sırada yer aldı. Bu sıralamayı Türkiye, ABD ve İsrail izledi. 2008’den bu yana devam finansal krizden ağır biçimde etkilenen İspanya, İtalya ve Yunanistan’da alım gücü düşerken, gelir eşitsizliği bu ülkelerden daha az olarak kaydedildi.

Nüfusun yoksulluk oranının da ifade edildiği raporda Türkiye nüfusunun 19,3’ü yoksul olarak açıklandı. Bu oran OECD ortalaması için yüzde 11,1 olarak ifade edildi.

Genel olarak raporda Dünya ekonomisinin son 20 yılda hem ticaret, hem üretim hacminin büyüdüğü kaydedilirken, tüketim oranlarının göreli olarak karşılaştırılmasına göre ise emekçilerin daha önceki 20 yıllık döneme göre gerilediği açığa çıktı. Bu tabloya göre sermayedarlar daha zengin olurken, emekçiler için büyümenin acı faturası yoksullaşma oldu.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı