VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Elektrik Kesintisi, Siber Güvenlik, Özelleştirmeler, Risk Yönetimi ile Düşünce Sığlığı ve Sorgulama Üzerine….

Yazar Fusun S.Nebil

Elektrik kesintisi Türkiye’nin bir kaç sorununu birden ortaya koydu. Bunların başında elektrik sisteminde problemler olduğu konusu var. “Bu problemler teknik” midir, kalifiye olmayan eleman mıdır, siber güvenlik midir ya da yatırım azlığı mıdır?” konularını tartışmak bir yana, “Risk Yönetimi” konusunda zayıf olduğumuz, Siber Güvenliği fazlasıyla ihmal ettiğimiz ama en önemlisi de, daha doğrusu buna yol açanın da “Düşünce Sığlığı” ve “Sorgulamayı Bilmemek” olduğunu gördük. Gelin, siber saldırıyı düşündürten bu olayın her tarafına 360 derece bakalım.

2 gün evvel Türkiye’nin tamamına yakın bölümü “Elektrik Kesintisi” yaşadığında, daha yetkililer herhangi bir açıklama yapmadan önce, normal olmayan bir duruma işaret etmiş ve siber saldırı olabileceğine düşündüğümüzü belirtmiştik (Bkz : Elektrik Kesintisi Neden Siber Saldırıyı Düşündürtüyor?).

Bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi :

3 taşıyıcı aynı anda arıza yaptı. Bunun meydana gelme olasılığı 86.400’de 1’dir. Bu kadar büyük tesadüf zor. Siber saldırı da dahil nedenini araştırıyoruz. 4 nedenden birisi olabilir. (Bkz : Taner Yıldız : Frekans Düştü Ama Bunu Tetikleyen Sebebin Ne Olduğu, Müdahele mi, Teknik mi, Manipülasyon mu, Söyleyemiyoruz..)


Yani olayın üzerinden 48 saat geçtikten sonra, “siber saldırı” konusu olasılıklar arasında girmeyi başarmış. Bu yazıda, –başlıktan da anlayacağınız üzere– bu “elektrik kesilmesi” faciasının her tarafına, 360 derece bakacağız. 

Neden Siber Saldırı Dedik? Başka Bir Şey olabilir mi?

Kesintinin 3cü saatindeyken ve henüz yetkililer olayın ne olduğunu anlayamamış durumdayken, “senkronizasyon hatası olmalı” ve “bu siber saldırı düşündürtüyor” diyen bir haberi yayınladık. Çünkü olayı, olur olmaz, uzmanlarla birlikte SORGULADIK. (Bkz : Time Synchronization in Electrical Power Transmission and Distribution Systems).

Çünkü aşağıda linklerini göreceğiniz dökümanlardan ve bu konunun dünyada çok konuşulduğundan haberdarız. 

Bunları niye söylüyoruz? 

Bu kadar büyük ve önemli olayda, ülkenin cevap verme hızı çok düşük. Hem düşünce, hem de harekete geçme şeklinde zayıflıklar var. 

Yani düşünme sığlığı var, kriz ya da risk yönetimi yok.

Maalesef sığ düşünmeye fena alışmışız, –belki de son 30-40 yıldır, liselere ve üniversitelere girişte maruz kaldığımız “test sistemi” bizi bu hale getirdi– olayın ancak 5-6 saat sonrasında, EMO ve Bakan Yıldız nedeni “frekans” olarak telafuz etmeye başladılar ama orada durmuşlardı. Oysa bizim 3 saat sonra yayınlanan yazımız da “frekans senkronizasyonu sorunu” diyordu ama biz devamını getirip, soruyorduk da ; “frekansı ne bozdu?”. 

O zaman aralığında, devletin frekansı neyin bozduğuna dair düşünceyi geliştirmediği görülüyor (Bkz : Elektrik Sistemi Çöktü).

Neyse ki bugün yapılan açıklama “artık herkesin neden düşünme aşamasına geçtiğini” gösteriyor. Buna sevindik ve payımız olduğunu sanıyoruz.»»yazının tamamını okuyunuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.