VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ekonomik kriz kapıda!

korkut boratav
Fotoğraf:Mülkiyeliler

BirGün’e konuşan Prof. Dr. Korkut Boratav, AKP’nin siyasi belirsizliği büyüterek kötü niyetli bir şekilde ülkeyi faşizme götürme çabasının yabancı yatırımcılar tarafından algılandığını belirtti. Boratav, bu yüzden kötü olan uluslararası konjonktürde en kötü ekonomik etkenleri Türkiye’nin yaşadığını söyledi.

Emperyalizmin çevresinde yer alan ekonomilere olumsuz etki taşıyan 2 şok olduğunu söyleyen Boratav, bu etkenleri şöyle açıkladı: “Birincisi Fed’in faiz kararı alması. Eylülde veya yıl sonundan önce yükseltirse peşinen bu beklenti nedeniyle bizim gibi ekonomilerden para çıkıyor. İkincisi dünya ekonomisinin ağır bir şoktan geçmesini frenleyen ve dünyanın şu anda ölçüme göre en büyük ekonomisi haline gelen alım gücü paritesine göre Çin’de problemler var.”

Türkiye’nin özel durumunu ve doların lira karşısındaki rekor seviyelerini geniş bir çerçevede değerlendiren Boratav, Türkiye’nin çevre ekonomileri içinde en kırılgan 5 ülkeden biri olarak görüldüğünü söyledi. AKP’nin kötü niyetli bir şekilde ülkeyi faşizme sürükleme çabalarının finans kapital tarafından algılandığını belirten Boratav, “Genel olarak kötü konjonktürde en ağır, en olumsuz etkenleri, AKP’nin Türkiye’yi sürüklediği kriz ortamı nedeniyle burada yaşanıyor. Yabancı sermaye Türkiye’den özellikle finans kapitalin spekülatif öğeleri Türkiye’den çıkıyor. Bu da Türkiye’de ilk yansıdığı değişken döviz kuru oluyor. Döviz kurunu yukarı çekiyor. En ziyade pahalılaşan dolar karşısında para son 1-2 hafta içinde Türk Lirası oluyor” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin henüz dip noktasına vurmadığını belirten Boratav, olası bir dip durumunda da finans kapitalin ‘batan geminin malları’ diyerek Türkiye’ye geleceğini söyledi. Boratav’ın finans kapitalin ‘çalışma tarzına’ dönük verdiği örnek ise şöyle oldu: “17-25 Aralık bantları ortaya çıktığından sonra Türkiye’den para kaçtı. Fakat para kaçışının bir noktasında ünlü bir batı bankasının yöneticisi dedi ki ‘Ey yatırımcılar burunlarınızı tıkayıp Türkiye’ye gelmenin zamanıdır. Çünkü fiyatlar çok düştü’. Burunları tıkayın ne demek, pis koku var. Ama fiyatlar bu kadar düşünce kazanç için de bir vesile olur dedi. Fiyatlar çok düşünce, fazlasıyla para çıkınca denir ki hadi girelim şurada batan geminin mallarıdır bu. Ne koparırsak kârdır.”

Türkiye ekonomisinin 2015’in ikinci yarısında küçülmeye girmesini beklediğini söyleyen Prof. Dr. Korkut Boratav, genelleşmiş bir krizin çevre ekonomilere sirayet etmesi durumunda Türkiye’nin ekonomik küçülme bakımından, ikinci altı ay içinde bir kriz ortamına, ekonomik bunalım ortamına gireceğini söyledi. Krizin finansal sisteme yansıyıp yansımayacağını öngöremeyeceğini belirten Boratav, “Bu da mümkündür. O doğrultuda Türkiye krize düşecek ülkelerin başında gelmektedir. Bütün sadece bizim gibi soldan bakıp eleştiren iktisatçılar değil, dünya ekonomisinin emperyalist sistemin aklı, beyni olan IMF de bunu söylüyor. ‘Türkiye ekonomisi çok kırılgandır’ diyor. Dolayısıyla o noktaya gelip gelmeyeceğini bilemem ama küçülme noktasına girmektedir Türkiye” diye konuştu.

Kaynak: mulkiyehaber.net

Yorumlar