VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Dünya’dan iki kat büyük bir gezegen keşfedildi

0 12

Amatör bilim insanları, NASA’nın uzay teleskopu Kepler’in verilerini kullanarak, Güneş Sistemi dışında Dünya’dan iki kat daha büyük bir gezegen keşfettiler. Bu gezegen, kendi yıldızının yaşanabilir alanında bulunuyor.

Yeni keşfe K2-288Bb adı verildi. Bu gezegenin Neptün gibi, kayalık veya gaz bakımından zengin olabileceği belirtiliyor.

Dünya’dan iki kat daha büyük olduğu ifade edilen gezegen, etrafında döndüğü yıldızın yaşanabilir alanında bulunuyor.

Bilim insanlarına göre, keşfedilen gezegen, Güneş Sistemi dışında gözlemlenen nadir karakteristik özelliklere sahip.

Keşif Amerikan Astronomi Topluluğu’nun bir toplantısı sırasında açıklandı. Bir haftalık toplantı, 7 Ocak’ta ABD’nin Seattle ketinde başladı.

The Astronomical journal dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sözkonusu gezegen Dünya’ya 226 ışık yılı mesafede, Taurus (Boğa) Takımyıldızı içerisinde yer alıyor. Bir yıldızın yörüngesindeki gezegen, kendi etrafında 31,3 günde dönüşünü tamamlıyor.

Gezegen, Güney Karolina Üniversitesi astronomları tarafından tespit edildi. NASA’nın uzay teleskopu Kepler’in faaliyetleri 2017 yılında son buldu ancak, bu teleskopla elde edilen veriler dünya genelinde çok sayıda ekip tarafından analiz edilmeye devam ediyor.

Vatan Postası Youtube ABONE OLmak için Tıklayınız

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et! Oku