VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Disk:”Karbel Grevinde Başarıya Ulaştık”

Yazar: Disk/Genel-İş

İzmir Karabağlar Belediyesi’ne bağlı bir Belediye Şirketi olan KARBEL ŞTİ.’de 31 Ocak günü başlatmış olduğumuz grev, 4. Gününde anlaşma sağlanarak sona erdi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin yasal süresi içerisinde anlaşma sağlanamadığı için Sendikamızın grev kararı aldığı işyerinde, grevin başlamasının ardından da Sendikamız ile Belediye yetkilileri arasında görüşmeler devam etti. İşverenle yapılan[ihc-hide-content ihc_mb_type=”block” ihc_mb_who=”all” ihc_mb_template=”1″ ] görüşmelerde gelinen aşama düzenli olarak “toplu sözleşme ve grev komitesi” ile paylaşılırken son olarak 03.02.2017 tarihinde yapılan görüşmede toplu sözleşmenin uyuşmazlık konusu olan maddelerinin tamamında anlaşma sağlandı.

Yapılan anlaşmaya göre; toplu sözleşme görüşmelerinde işverenin birinci yıl için %7 olarak önerdiği ücret zammı %9’a, ikinci yıl için enflasyon olarak önerdiği ücret zammı ise birinci altı ay için enflasyon+2 puan, ikinci altı ay ise enflasyon+1 puan oranında belirlendi. Daha öncesinde anlaşılan 69 günlük ikramiye tutarının 112 güne çıkarılması konusundaki mutabakat aynen devam ederken sözleşmenin ikinci yılında ikramiye tutarının tamamının yevmiyelere ilave edilmesinde anlaşıldı. Her ay verilen gıda çeki 330 TL’den 400 TL’ye çıkarılırken, yeni olarak temizlik işlerinde çalışan işçilere her ay 70 TL koku primi verilmesi kararlaştırıldı. Daha önce yılda iki defa verilen bayram parasına 1 Mayıs da ilave edilerek 230 TL 1 Mayıs ödemesi yapılması kararlaştırıldı.

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanmasının ardından 3 gündür temizlik hizmetlerinin verilmediği Karabağlar ilçesinde üyelerimiz büyük bir sorumluluk örneği göstererek hemen işbaşı yaptılar. Üyelerimiz sabaha kadar çalışarak ilçenin tüm sokaklarını kente yakışır hale getirdiler.

OHAL koşullarında, artan politik ve ekonomik baskılar altında hak arama ve ekmek kavgasına girişen ve bunu başarılı bir şekilde sonuçlandıran KARBEL Şirketi’ndeki üyelerimizi kutluyor, grevimiz süresince dayanışmasını eksik etmeyen başta İzmir halkına, işçi sınıfı ve emekçilere, sendikalara, siyasi partilere ve tüm dost kuruluşlara teşekkürü bir borç biliyoruz.[/ihc-hide-content]

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı