VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

DİRENE DİRENE 1 MAYIS TAKSİM’DE

Yazar sendika.org – sol.org

1mymnst-2010-04-13Toplumsal muhalefetin üç yıllık kararlı çabası sonuç verdi. Valilikle sendikalar arasındaki görüşme sonucu Taksim 1 Mayıs 2010 kutlamalarına açıldı…
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, Vali Muammer Güler’le yaptıkları toplantıda Taksim’de kutlanacak 1 Mayıs için herhangi bir sayı ya da örgüt sınırlaması getirilmediğini söyledi…
1maySendika.Org : DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak’ın bugün İstanbul Valisi Muammer Güler’le yaptıkları görüşme sonrası Taksim’in kutlamalara açılacağı duyuruldu.

Valilikle sendikalar arasında gerçekleşen görüşme sonrası bir basın açıklaması yapan Vali Muammer Güler Taksim’in bir toplantı ve gösteri yürüyüşü alanı olmadığını ifade ederek, ”Ancak kanunun öngördüğü istisna çerçevesinde, Taksim, Emek ve Dayanışma Günü’nün bayram kutlaması tarzında o gün için tahsis edilecektir” dedi. Güler açıklamasında geçen yıllarda yaptığı makul sayı, sınırlı katılıma izin veririz açıklamalarına yer vermedi.

Taksim’in kutlamalara açılmasının ardından miting hazırlıkları da hızlanıyor. DİSK yarın Başkanlar Kurulu’nu toplayarak mitinge ilişkin bir toplantı yapacak.

(soL – Haber Merkezi) : Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi, konfederasyonların İstanbul Valisi Muammer Güler’le yaptıkları toplantının ardından bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada miting için sayı ya da örgüt sınırlaması olmadığını söyleyerek, “Tek sınır var: Herkeshukuk kurallarına uymalı; konfederasyonların iradesinin arkasında disiplinle durmalı” dedi.

Çelebi şunları söyledi:

“Bu, önemli başlangıç kabul edilmeli. 32 yıldan sonra Taksim’de 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız. Bu, önemli başlangıç kabul edilmeli. 32 yıldan sonra Taksim’de 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacağız.

“Bu işi yalnız emniyete, valiliğe hava etmeden, herkesin konfederasyonların iradesinin arkasında disiplinle durmasını istiyoruz. Tek sınır var: Hukuk kurallarına herkes uymalı.

“Bana göre değişen şey şu: Bu yılki 1 Mayıs’ı 12 Eylül hukukunun uygulamalarına son verildiği bir gün olarak ele almalıyız. Artık 12 Eylül ve 1977 1 Mayıs katliamının açığa çıkması gerekiyor. 12 Eylül sürecine giden temel dayanak noktası 1 Mayıs 1977, Çorum, Maraş katliamlarıdır. Onların açığa çıkması açısından da bu 1 Mayıs dönemeç noktası olmalı.

“Bundan önce verdiğimiz mücadeleyi de inkar edecek değiliz. Üzerine bir bardak soğuk su içsydik, ‘Böyle bir derdimiz yok’ deseydik, herhalde devlet bundan sevinç duyacaktı. Bugün o iradeyi önemli buluyoruz. Başbakan, İçişleri Bakanı, Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün ortak duyarlılık yaratmış olmaları önemli. Altı konfederasyonun ortak iradesi de önemli.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı