VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Devrimci Turizm-İş, Karabağlar’da grev kararını astı

İzmir’in Karabağlar Belediyesi’nde Karabağlar Belediyespor A.Ş. ile DİSK’e bağlı Devrimci Turizm-İş arasında, belediyenin itirazları üzerine 14 ay gecikmeli başlayan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Evrensel’in haberine göre; Belediye bürokratları ve şirket yöneticileri iki yıllık sözleşme için 1500 TL alan işçilere 200 TL zam ve yıllık 300 TL gıda fişi önermesinde bulunurken, sendika 2500 TL net maaş talebinde bulundu. Anlaşma sağlanamaması üzerine arabulucu devreye girdi ancak bu görüşmelerden de sonuç çıkmadı.

Devrimci Turizm-İş, görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine belediyenin Uğur Mumcu Sosyal Tesisleri’nde bir eylemle grev kararını astı. “Sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Turizm işçisi köle değildir” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı Devrimci Turizm-İş Ege Bölge Temsilcisi Tahir Ozan okudu.

“Talebimize yanıt gelmediği takdirde grevdeyiz”

Karabağlar Belediyesi’nin yetkiye dayalı itirazlarla süreci uzattığını anımsatan Ozan, “Sendikamız hukuk mücadelesi vererek kazandı ve TİS görüşmelerini başlattı. Yürütülen TİS görüşmeleri daha en başta Spor A.Ş. işverenin ayak diremesi üzerine idari maddelerde çıkmaza girdik. Fedakarlıklarla idari maddelerde anlaşma sağladıysak da işletme yönetimi asgari ücret düzeyinde zam vermeye çalışınca bir kez daha görüşmeler tıkandı” dedi.

Referandum sürecinde aksayan görüşmelerin bir sonuca varmaması üzerine grev kararını astıklarını ifade eden Ozan, “İşçilerin talebi, tüm belediye şirketlerinde çalışan işçilerin şu an aldıkları ücretlerin çok daha altındadır. Bu çağrımıza yanıt verilmediği takdirde sendikamız ve işçilerimiz kendilerinin belirlediği gün ve saatte greve çıkacaklardır. Tüm kamuoyuna ve emek dostlarımıza duyururuz” diye konuştu.

Sendika.Org

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı