VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Devrim Şehidi Kubilay katledilişinin 85. yılında Menemen’de anıldı

Asteğmen Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 85. yılında Menemen’de törenlerle anıldı.

Menemen Belediyesi tarafından yapılacak Kubilay Kültür Merkezi’nin temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yıl ilk kez anma törenlerinde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in konuşturulmaması kararını eleştirerek, “Kimin izin vermediği önemli değil. Önemli olan arkadaki zihniyet. Arkadaki zihniyet konuşturmuyor. Türkiye’yi belirli yönlere götürmek isteyen zihniyet engelliyor” dedi.

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 85. yılında Menemen’de düzenlenen törenlerle anıldı. Yıldıztepe’deki tören öncesinde “Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü”ne sivil toplum örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yıldıztepe’de yapılan tören, Kubilay Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve saygı atışıyla başladı. Vatandaşlar, tören alanına halkın alınmamasını ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e konuşma yaptırılmamasını alkışlar ve sloganlarla protesto etti. Menemen Belediye Başkanlığı ve Kubilay ailesinin anıta çelenk bırakması sırasında ise alkışlar uzunca bir süre dinmedi.

Törende Şehit Kemal Ortaokulu öğrencisi Gökçe Akdağ “Kubilay”, Menemen Atatürk Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Hasine Uzunkaya da “Cumhuriyet Seni Çok Seviyorum” isimli şiirleri okumasının ardından, Anıt Özel Defteri imzalanarak Yıldıztepe’deki şehitliğe geçildi ve şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıldı.

Kubilay için koştular

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehit Asteğmen Kubilay Anısı’na her yıl düzenlenen ve Atletizm Federasyonu yarış takviminde yer alan 10 kilometrelik “Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu”na 130 atlet katıldı. Bu yıl 9.’su yapılan yarış, Çanakkale Asfaltı’ndan İzmir istikametine doğru başlayıp Kubilay Anıtı’nda son buldu.

Büyük Erkekler’de ilk üç dereceyi Şeref Dirli (Galatasaray Spor Kulübü), Mehmet Akkoyun (Ferdi) ve Muzaffer Bayram (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) paylaştı. Büyük Bayanlar’da ilk üç dereceye Türkan Özata (Bursa Büyükşehir Belediyesi), Yasemin Can (Kasımpaşa Spor Kulübü) ve Fadime Çelik (Bursa Büyükşehir Belediye) girdi.

Genç Erkeklerde Ayetullah Belir (Darıca Belediyesi), Davut Karubulut (Fenerbahçe Spor Kulübü) ve Ömer Tuncer (Darıca Belediyesi) ödüllerin sahibi oldu.

Genç Bayanlarda ise ilk üçe Büşra Nur Koku (Fener Bahçe Spor Kulübü), Sümeyye Erol (Bursa Büyükşehir Belediyesi) ve Burcu Subatan (Şölen Çikolata) girdi.

Yarışmada birinci olan sporculara ödüllerini İzmir Valisi Mustafa Toprak, ikincilere Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, üçüncülere ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu verdi.

Konuşma yaptırmayan arkadaki zihniyet

Yıldıztepe’deki devlet törenin ardından Menemen Belediyesi tarafından yapılacak Kubilay Kültür Merkezi’nin temeli atıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bu yıl ilk kez alınan bir kararla Kubilay’ı anma töreninde Menemen halkı adına konuşma yapan Tahir Şahin’e konuşma yaptırılmamasını eleştirerek, kurtuluş ve anma günlerinin sahibinin yerel yönetimler olduğunu hatırlattı. Başkan Kocaoğlu, “Anma ve kurtuluş günlerinde belediye başkanları konuşur. Kural, gelenek budur. İlk defa bu yıl, 16 yıldır Kubilay’ı anma töreninde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in sesi kesildi. Konuşmasına izin verilmedi. Nereye gidiyoruz? Tahir Şahin mutlaka ve mutlaka yine Kubilay anmasında o kürsüye çıkıp konuşacak. ‘Vali izin vermedi. Efendim Kaymakam izin vermedi’ deniliyor. Kimin izin vermediği önemli değil. Önemli olan arkadaki zihniyet. Arkadaki zihniyet konuşturmuyor. Türkiye’yi belirli yönlere götürmek isteyen zihniyet engelliyor” diye konuştu.

Gün birlik olma günü

Bu zihniyetle mücadele etmek için tüm toplumu birlikte hareket etmeye çağıran Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ey ilericiler! Ey aydınlar! Ey Atatürkçüler! Ey cumhuriyetçiler! Birlik olma, birlikte hareket etme zamanıdır. Güney Doğu’da, Suriye’de yaşanan olaylara bakın. Türkiye’nin iç ve dış politikası, Türkiye sınır güvenliği, içerde de can güvenliği çok büyük sıkıntıya girmiştir. Bunu aşmak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, siyasi partilerin, milletvekillerinin, yerel yönetimlerin yani hepimizin görevi. Biz bu görevi yapmak zorundayız. Böyle kan gölüne dönmüş ülkeyi çocuklarımıza, gelecek kuşaklara nasıl teslim edeceğiz? ‘Baba, anne, amca dayı siz ne yaptınız da bu ülkeyi koruyamadınız, gericiliğin batağına götürdünüz?’ diye bize hesap soracaklar. Gün uyanık olma günüdür. Gün değerlerimize sahip çıkma günüdür. Gün onurlu, namuslu, erdemli yaşam mücadelesi verme günüdür. Gün maddi ve manevi çıkarlar için kişiliğinden taviz verme günü değildir. Tam tersi maddi ve manevi çıkarları bir tarafa bırakıp, ülkenin geleceğine, onuruna, erdemine sahip çıkma günüdür”.

Bu anlamlı günde Menemen’de hizmete girecek Kubilay Kültür Merkezi’nin temelini atan Tahir Şahin’i kutlayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Konuşturulmadığı bu günde böyle bir tören o kadar anlamlı, o kadar güzel ve anlayana ders ki!.. Bu merkezde çocuklarımız Kubilay’, Atatürk’ü, cumhuriyeti öğrensin ve aydınlansın. İnsan haklarına, kadın haklarına, barışa sahip çıksın”.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin: Konuşmalarımızdan birileri rahatsız oldu

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise 23 Aralık 1930’da Atatürk ilke ve devrimleri uğruna canlarını veren Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey’i rahmetle andıklarını belirterek, ilk kez bu yıl alınan bir kararla anma töreninde konuşma yapamadığının altını çizdi. 1999 yılından bu yana Yıldıztepe’deki anma törenlerinde Menemen halkını temsilen konuşma yaptığını belirten Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Fakat bu yıl ne hikmetse bizim konuşmalarımız birilerini rahatsız etmiş olacak ki, çok fazla ideolojik bulunarak bu yıl konuşma yapmamamız istenmiş. Böyle bir kararı son derece yanlış bulduğumu söylememe rağmen ne yazık ki yetkilileri bu kararlarından geri döndüremedik. Bu karar yanlış olduğu kadar da aynı zamanda demokrasimize vurulan bir darbedir. Ben ‘Atatürkçüyüm, laikim, demokrasiye inanıyorum’ diyenler bu kararı asla tasvip edemez, etmemelidirler. Bu yasak, sadece belediye başkanının konuşmama kararı değildir” diye konuştu.

Devrim şehitlerimizi kimse unutturamaz

Laiklik adına yaptıkları yürüyüşler ve Yıldıztepe’deki konuşmalarıyla 23 Aralık 1930’da yaşanan olayın Menemen olayı olmadığını, gericiler olayı olduğunu anlattıklarını ve bunda da başarılı olduklarını vurgulayan Tahir Şahin, “İşte esas rahatsızlık da burada. Bu hadise Menemen olayından çıkıp gericiler tarafından yapıldığı ispatlanınca, birileri bundan rahatsızlık duymaya başladı. Bu kararda devrim şehitlerimizi, biz Atatürkçülere unutturmaya çalışıyorlar. Hiç kimse unutmasın ki devrim şehitlerimizi hiç bir güç unutturmadı; unutturmayacaktır da! Benim ve sizlerin Atatürkçü düşüncelerimizi ifade etmemize kimse engel olamaz. Rahmetli İsmet İnönü ‘Korkak bin kere, cesur bir kere ölür’ demiş. Bizim ve sizlerin bir canı var. Bizim bin canımız yok. Öleceksek hep birlikte bir kere öleceğiz” dedi.

Atatürk’ün yolundan dönmeyiz

Atatürkçü düşüncenin hiçbir zaman yok edilemeyeceğinin altını çizen Şahin, şöyle devam etti:

“Bizi Atatürk’ün yolundan çevirebileceklerini sananlar tarihin çöplüğünde kaybolup yok olup gideceklerdir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün Cumhuriyeti’dir. Çünkü Atatürk bizim için bağımsızlıktır, aydınlanmadır, barış, kardeşlik, insanlıktır. Atatürk bizim için dostluktur, ahlaktır, yükseliştir. Özetle Atatürk Türkiye’dir. Türkiye Atatürk’tür. Anlayın artık bu vatan bizim, bu bayram bizim, bu millet bizim. Sadece ve sadece inadına barış, inadına kardeşlik diyoruz. Sevgili Kubilay öğretmenim. Cesaretin cesaretimizdir. Aydınlığınız, aydınlığımız olacaktır”.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, konuşmasının sonunda temelini attıkları Kubilay Kültür Merkezi’ni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun destekleriyle tamamlamak istediklerini söyledi. Tüm ilçelere adil bir şekilde destek olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen ilçesinde de 3 meydan, belediye ve tesis yapımına kaynak ayırdıklarını, Kubilay Kültür Merkezi’ne de elinden gelen desteği vereceğini, konuyu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunacağını söyledi.

Kaynak:cagdasses.com

Yorumlar