VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Devlet, Opera ve Bale’de İşten Çıkarmalar

KÜLTÜR VE SANAT EMEKÇİLERİNİN DİKKATİNE !

Sanat kurumlarında güvencesiz çalışan arkadaşlarımıza destek olmak için CIMER’e yazıyoruz.
Sanat kurumlarında yıllardır kadro verilmemesi ve sınav yapılmaması dolayısıyla sanat emekçileri zaten mezun, misafir, süreli sözleşmeli figüran vs. pozisyonlarında çalışmaktaydılar. Yıllık sözleşme ile güvencesiz ve bir hayli esnek mesailer dâhilinde çalıştırılan sanat emekçileri verilen kadro sözleriyle özellikle son bir yıldır bir umut bekleyip durdular.
Sanat kurumlarında güvencesiz çalışan sanat emekçilerine, tüm bu sıkıntılı sürecin biteceği daha iyi mali ve özlük haklara kavuşacaklarına dair Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklama büyük bir sevinç yaratmıştı ki kadro hayalleri söyle dursun GEREKÇE GÖSTERİLMEKSİZİN İŞTEN ATILDILAR.

Güzel Sanatlara Bağlı Koro Ve Topluluklarda ne olacağı halen bilinmemekle birlikte sadece Devlet Opera Ve Balesi Ve Devlet Tiyatrolarında ses sanatçısından marangozuna oyuncusundan demircisine orkestra sanatçısından suflörüne kadar yaklaşık 150 sanat emekçisi sözleşmelerinin yenilenmeyeceği ile ilgili bir yazı tebliğ edilerek işten çıkarıldıkları gibi şifai konuşmalarla arkadaşlarımizın güvenlik soruşturmasından geçemedikleri dedikoduları yayılmıştır.
22 yıldır kamuda hizmet veren bir kamu emekçisi nasıl güvenlik soruşturmasından geçemez? Bunca zaman güvenliği tehdit etmezken şimdi ne değişti?
Bu haksızlığa dur demek için geleceğimize sahip çıkmak için tüm arkadaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Kültür Sanat Sen/KESK
***
ilk haberimiz :

Türkiye genelinde , Devlet,Opera ve Bale’de 20-50 arası sözleşmeli çalışanların işten çıkarıldığı iddia edildi. gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz….

Kültür Sanat Sen /KESK :

 

  1. Tüm yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla
    Şerhini yazarak imzalayınız.

     

  2. Yargı yoluna başvurabilmek amacıyla kendileriyle sözleşme yapılmayacağını şifahen öğrenen arkadaşlarımız da mutlaka resmi olarak tebliğ almalılar. Bu tebligatla beraber 60 günlük dava açma süremiz başlıyor.Fakat bir an önce yürütmeyi durdurma talepli dava açılmasında fayda var.

     

  3. Yazılı olarak tebliğ almayanlar arkadaşlarımız mutlaka görevlerine devam etmeliler . Aksi halde idarelerin elinde sözleşme feshi için haklı sebep oluşacaktır.

İlk Yorumuzu Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.