VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

DEMİRYOLU ÇALIŞANLARI DİRENDİ, KAZANDI…

0
Yazar Birleşik Taşımacılık Sendikası – sendika.org

 Birleşik Taşımacılık Sendikası’na üye 30 demiryolu çalışanı Ankara’da TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü binasında bir eylem başlattı. Demiryolu çalışanları açığa alınan arkadaşları işlerine geriye dönene kadar müdürlüğü terk etmememe eylemi yaptı. Eylem açığa alınan emekçilerin Çarşamba gününe dek göreve iade edileceğine dair yetkililern söz vermesi üzerine sona erdi.

10 Arkadaşımız Görevlerine Başlıyor! Diğer Arkadaşlarımız İfadelerinin Alınmasının Ardından Göreve Başlıyor! TIKLAYIN

Sendikamız Başkanlar Kurulunun Genel MÜdürlükle görüşme yapmak ve işten geçici olarak el çektirilen arkadaşlarımızın bir an önce göreve iade edilmeleri amacıyla görüşme yaptıkları akşam saatlerinde TCDD Genel Müdürlüğü tarafından Teftiş Kurulu Başkanı Nuğman YAVUZ imzasıyla bir TEL EMRİ yayınlandı. Bölge Müdürlüklerine gönderilen Tel Emrinde 10 arkadaşımızın görevlerine iade edildiği belirtilmekte. TEL EMRİ İÇİN TIKLAYIN.

2 5 Kasım grevinin ardından TCDD yönetimi 16 demiryolu çalışanını açığa almıştı. 16 demiryolu çalışanının açığa alınmasına karşın 16 Aralık’ta yine greve gidilmiş ve bu kez 30 demiryolu çalışanı daha açığa alınmıştı. Dün TCDD yönetiminden yapılan açıklamada açığa alınan işçilerden 6’sının tekrar görevlerine dönecekleri açıklanmıştı.

Bugün TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne gelen 30 BTS üyesi demiryolu çalışanı, açığa alınan arkadaşları işlerine dönene kadar Genel Müdürlüğü terk etmeme eylemi başlattı. İşçilerin eyleme başlamasıyla Genel Müdürlük tarafından 10 işçinin daha işlerine geri dönecekleri açıklandı. BTS üyesi demiryolu çalışanları açığa alınan tüm arkadaşları işe dönene kadar terk etmeme eylemlerini sürdüreceklerini bildirdiler. Bunun üzerine TCDD yetkilileri önümüzdeki çarşamba gününe kadar açığa alınan tüm emekçilerin görevlerine geri döeceğine dair söz verdi. Eylem bu taahhüdün alınmasından sonra sona erdi.

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde eylem yapan işçileri detseklemek için gelen KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin de Müdürlüğü’n önünde bekleyerek eyleme destek verdikleri bildirildi.

Meclis önünde açıklama
BTS bugün saat 12.30’da Meclis önünde de bir basın açıklaması yaptı.
Ankara KESK Şubeler Platformu’nun da destek verdiği eyleme yaklaşık 75 kişi katıldı.

25 Kasım grevi sonrası açığa alınan arkadaşlarını serbest bırakılmasını isteyen BTS’liler mücadeleyi sürdürmekte kararlı.

BTS’nin TCDD Genel Müdürlüğü içindeki eylemi saat 18.00 itibariyle sürüyor.

Sendika.Org / Ankara

 

 

 

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.