Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban:”İsrail dahil olmak üzere bir kısım devletlerin gözü Suriye topraklarında”

tarafından
8
Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban:”İsrail dahil olmak üzere bir kısım devletlerin gözü Suriye topraklarında”

sana’nın haberini yorum katmadan olduğu gibi aktarıyoruz:

Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban İsrail dahil olmak üzere bir kısım devletlerin Suriye topraklarında gözü olup bu toprakları işgal etmek istediklerini belirtti.

Moskova’da düzenlenen Valai Diyalog Forumunda konuşan; Rusya’nın Suriye’de, hegemonya sağlamak isteyen Avrupalı devletlerin rolünden faklı bir rol oynadığını ifade etti. Şaban Rusya’nın Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumaya çalışmasının yanı sıra terörle mücadelede büyük bir rol oynadığını kaydetti.

Şaban; Erdoğan rejiminin dünyanın muhtelif devletlerinden gelen radikal teröristlere muhtelif tür destek temin edip Suriye ve halkına karşı salması ardından başarısız kaldıklarını idrak etmesiyle bu rejimin bizzat olarak direk Suriye’nin Kuzeyine uluslar arası kanunlara aykırı bir şekilde müdahale ettiğinin altını çizdi.

Erdoğan rejiminin gerilimi azaltma bölgeleri anlaşmasına ihlallerini sürdürmesiyle Astana sürecinde garantör diğer ülkeler arasında işbirliğini zorlaştırdığını vurgulayan Şaban; BM ve tüm uluslar arası toplumun Erdoğan rejiminin Suriye topraklarına işgalini kınamaları gerektiğini ifade etti.

Şaban Erdoğan rejiminin Suriye toprakları ve halkına karşı saldırılarının devam etmesinin siyasi çözüm çabaları ve radikal terörün tamamen yok edilmesini engellediğinin altını çizdi.

ABD’nin saldırıları konusunda ise Şaban; ABD güçlerinin destekleyip yönlendirdiği kiralık grupları aracılığı ile Suriye ve halkına karşı saldırılarını sürdürdüğünü ifade etti.(Moskova Sana.sy)

Yaşamımızı savunmak üzere,duygu,düşünce ve davranış birliğini gerçekleştirmek için varız.