VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

COP21: MASKARALIĞIN PERDESİ DÜŞTÜ

LVCleadingthemarchscCOP21(Paris İklim Zirvesi)’e ilişkin La Via Campesina, La Via Campesina Avrupa Koordinasyonu ve Confédération Paysanne’nın ortak basın açıklamasında “Biz, dünyanın köylüleri olarak, bugünden sonra topraklarımıza ve çiftliklerimize geri dönecek, dünyanın bütün halkları için gıda egemenliği mücadelemize her zamankinden daha kararlı bir şekilde devam edeceğiz”. denildi.

Çeviri:Umut KOCAGÖZ

Açıklama şöyle:

Paris, 12 Aralık

Devlet liderlerinin vicdan rahatlatmalarının merkezde olduğu 2 haftadan sonra COP21 görüşmeleri bir çok kişiyi kaygılandıran ve dünya halklarına iyi hiç bir şey vaat etmeyen bir anlaşmayla sona erdi. Devletler için bağlayıcı hiç bir şey yok, ulusal katkılar bizi 3° üzerine yükselen bir küresel ısınmaya doğru götürüyor, ve bu durum yalnızca çok uluslu şirketlerin çıkarına olacak. COP21 aslında bir medya sirkiydi. Devletler, iş serbest ticaret anlaşmalarına geldiği zaman bağlayıcı anlaşmalar yapmayı çok iyi biliyorlar. Ki bu anlaşmalar, çok uluslu şirketlerin çıkarına hizmet ederek ülkelerin demokratik işleyişini tehdit ediyor. Bir kez daha açıkça görülüyor ki para yasaları yönetiyor, ve hatta insanlığın geleceğinin bile önüne geçiyor.

Peru’lu bir köylü lideri olan Antolin Huascar, “Geçtiğimiz bir kaç haftadır bizi susturmaya yönelik çeşitli denemeler olsa da, dünyanın geleceği halkların ellerindedir” diyor.

Dünyanın her yerinden köylüler, Via Campesina üyesi örgütler, tarımın ağır biçimde etkilendiğini başkalarına anlatmak için bir araya geldi. Köylüler iklim değişikli karşısında gezegenin bekçileri olsalar da, endüstriyel tarım köylülüğü yok etme tehdidiyle baş başa bırakıyor. Aynı zamanda COP21 doğa üzerinde finansal spekülasyona, tarımda endüstriyelleşmeye ve kaynakların gasp edilmesine hızlanmasına kapı aralıyor.

Huascar sözlerini şöyle bitiriyor: “Biz, dünyanın köylüleri olarak, bugünden sonra topraklarımıza ve çiftliklerimize geri dönecek, dünyanın bütün halkları için gıda egemenliği mücadelemize her zamankinden daha kararlı bir şekilde devam edeceğiz”.

Maskaralık bitmiş olabilir, ancak köylülerin mücadelesi yalnızca hız kazanacaktır!

İletişim:

Solenne Garin, solenne.garin@viacampesina.org

Kaynak:Karasaban

Yorumlar