VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

CLAUDİA TEMPLE: BEN’E DÖNÜŞ: (WAL-MART TUZAĞI)

Yazar Claudia Temple   

Neden Kendiniz Hakkında Konuşmalısınız?
Bir ziyaretçi sitenize ilk kez uğradığında ilişki geliştirmeye başlamanızı  sağlayacak küçük bir Web sırrı vereceğim. Sitenizin gizli köşelerine bir miktar kişisel içerik yerleştirin.

Walmart, bu konuda bir uzman. Walmart Sunday’in ekini okuduysanız, her modelin, bir Walmart çalışanının kızı, kuzeni ya da yeğeni olduğunu göreceksiniz.
Web sitesi de aynı. Hayır, model ücretlerinden tasarruf etmek için değil…  Bunu sizinle, okuyucuyla, kişisel bir bağ kurmak için yapıyorlar. Walmart, tıpkı sizinkiler gibi gerçek yaşamdan çocuklar kullanıyor; hatta size adlarını da söylüyor. Ve işe yarıyor.
Sörfçüler Web sitelerinde araştırma yaparken, genellikle şirketinizdeki çalışanlar hakkında bilgi alabilecekleri yerleri öncelikli tıklarlar. Ziyaretçiler çoğunlukla, teknoloji ya da misyondan ziyade sitenizi yaratan insanları merak ederler.
Neden? Çünkü insanlar, şirketlerle, kuruluşlarla ya da Web siteleriyle değil, başka insanlarla iş yaparlar. Bir Web sitesinden CD ya da şemsiye almak, müşterinin zaman kazanmasını ve sinirlenmemesini sağlayabilir (çoğu zaman böyle olduğunu umuyoruz), ama gerçek ilişki, o müşteri ile işlemi kimin gerçekleştirdiğine ilişkin algılaması arasında kurulur. Müşteriyle temas kurduğunuz her sefer, güven artar ve sadık bir ilişki olasılığı güçlenir.
Güvene aç olan bu insanlar, sitenize geldiklerinde nereye gidiyorlar? Klik rotasının, ana sayfadan başlayıp “Yönetim”, “Ekip”, “Müşteri Desteği” ya da belki “İş İmkanları” gibi, daha çok şirket çalışanları hakkında bilgi veren bölümlere yöneldiğini görebilirsiniz. Bu ziyaretçiler, büyük adımı atmadan -bir şey satın almadan ya da içeriğinizin doğruluğuna inanmadan- önce bilgi lokmaları toplarlar.
Öyleyse, içerik geliştiriciler ve site tasarımcıları, şu soruyu sormalıdırlar: Müşterilere aradıklarını veriyor muyuz? Şirketinizi oluşturan gerçek kişileri Web sitenizde yaşatmak sizin elinizdedir. Şirketinizin sunduğu avantajları göstermek için sitenizin çalışanlara ciddi ölçüde yer verdiğinden emin olmak amacıyla aşağıdaki kontrol listesi üzerinden geçin:
* Metniniz doğrudan bir kişiye -onu okuyan ziyaretçiye- hitap eder.
* Çalışanlarınızın günlük yaşamdan ve ilginç fotoğrafları pek çok yere serpiştirilmiştir.
* Sitede şirket sahibinin ya da en başarılı kişinin taranmış imzasına yer verilir.
* “Hakkımızda” bölümü ekip hakkında bilgi içerir. Bu kapsamda, kişisel ilgi alanlarına dair ilginç haberler dahil “anahtar oyuncu”ların özgeçmişleri ya da insanların ilgisini çekebilecek başka bilgi parçacıkları konu edilir.
* “Ayın Elemanı” ya da Hizmet Departmanından Haberler gibi ekstra bilgiler, personelden bir iki insan hakkında güncel bilgi içerir. Sürekli güncelleniyorsa ikramiye miktarları da belirtilir.
* Bazı siteler birinci kişiyle yazılır (“Ben” en çok kullanılan sözcüktür). Bu da kuruluşun tarafsız söylemi yerine kişinin sesini yansıtır.

* Bireylerin yazdıkları ve departmanları anlatan içerikleri bulmak kolaydır. Web sitenizde kişisel olmak, özel bilgileri meraklı bir dünyaya açıyorsunuz anlamına gelmez. Çalışanlarınızın kişisel yönlerini yansıtmanız, işin insani boyutuna bağlılığınızı gösterir. Ziyaretçilerinizin, müşterilerinize verdiğiniz sözleri büyük bir gayretle yerine getirdiğinizi düşünmelerini sağlar ve insanların sizden ikinci, hatta üçüncü kez satın almalarının gerçek nedeni budur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası