VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Çin ekonomisi yüzde 6,9 büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün verilen bilgilere göre, 2015 yılında Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) önceki yıla göre yüzde 6,9 oranında artarak, 67 trilyon 670 milyar 800 milyon yuana ulaştı.[ihc-hide-content ihc_mb_type=”block” ihc_mb_who=”all” ihc_mb_template=”1″ ]

GSYH’nin büyüme hızında geçen yıla göre 0,4 puan gerileme kaydedildi. Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Wang Bao’an, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Küresel ekonomideki toparlanmanın yavaş, ekonomik durumun ise karmaşık olduğu, uluslararası ticaret hacminin azaldığı ve finansal risklerin arttığı koşullar Çin ekonomisi üzerinde de büyük etki yaratıyor. Büyümede gerileme yaşanmasıyla birlikte sanayi artışı yavaşlıyor, Üretici Fiyat Endeksi’nde (PPI) de uzun zamandır düşüş görülüyor. Kalkınma modelinde dönüşüme gidildiği dönemde büyümede yaşanan bu yavaşlama normal. Kaynaklar, piyasa ortamı ve arz-talep ilişkilerinde değişiklikler yaşanıyorken, Çin ekonomisinde gerçekleşen 6,9’luk büyüme kolay bir iş değil.”

Çin ekonomisinin büyüme hızı 25 yıldan bu yana ilk kez yüzde 7’nin altına düştü. Ancak buna rağmen, yüzde 6,9’luk büyüme hızı dünya genelindeki diğer ekonomileri geride bırakıyor. Çin ekonomisinin küresel ekonomik büyümeye yaptığı katkı da yüzde 25’i geçti.

Ekonominin yapısı düzeltiliyor

Açıklamasında ekonomik ve sektörel yapının düzeltildiğine de değinen Wang Bao’an, şu bilgileri verdi:

“2015 yılında hizmet sektörünün GSYH’deki payı, geçen yıla göre 2,4 puan artarak yüzde 50,5 oldu. Ekonomik yapı sürekli düzeltiliyor. Yıllık tüketim harcamalarının büyümeye katkı oranı da geçen yıla kıyasla 15,4 puan artarak yüzde 66,4’e ulaştı. Bölgesel ölçekte yapısal düzenlemelerde de denge sağlanıyor. Batı ve orta kesimlerde yıllık geliri 20 milyon yuanı aşan sanayi işletmelerinin kazanç artış hızı, doğu bölgesini geçerek sırasıyla yüzde 7,6 ve yüzde 7,8 oldu.”

Yeni sektörler kalkınıyor

Açıklamasında 2015 yılında Çin’de yeni sektörlerin, yeni sanayi ve ticaret modellerinin geliştiğine de işaret eden Wang Bao’an, şu bilgileri aktardı:

“Örneğin, yeni sanayi modeline gelince, internet üzerinden perakende satışlar yüzde 31,5 arttı. Yeni sektörler de kalkınıyor. Shenzhen ve Shanghai gibi büyük sahil kentlerinde yeni kalkınan bazı stratejik sektörlerin gelişme hızı da yüzde 10’u geçti. Yüksek teknolojiye dayalı sektörler yüzde 10,2 büyüdü. Avantajlı politikalar sayesinde yeni enerjiye dayalı otomobillerin üretimi de 1,6 kat hızla arttı.”
Kaynak:turkish.cri.cn[/ihc-hide-content]

Yorumlar