VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Çin’in bölgesel ekonomideki rolüne ilgi yoğun

APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı, bugün Filipinler’in başkenti Manila’da başladı. İki gün xisürecek toplantılarda, ekonominin kapsayıcı yönde gelişmesine odaklanılıyor.
Uzmanlar, Çin’in bölgesel ekonomide lokomotif rolü oynamaya ve bölgesel ekonominin gelişmesine katkılar yapmaya devam ederek, bölgesel ekonominin entegrasyonunu hızlandırmasını bekliyor.
Ekonomik entegrasyon tüm taraflara yarar sağlayacak
Ana konusu “Kapsayıcı ekonomiler inşa etmek, daha güzel bir dünya inşa etmek” olan APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı’nda bölgesel ekonomik entegrasyon, KOBİ’ler, beşerî sermayenin geliştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma konuları ele alınacak.
Bankacılık ve finans hizmetleri veren JP Morgan Chase şirketinin Avustralya ve Yeni Zelanda Ofisi Başkanı Rob Eddington, kapsayıcı ekonomik gelişme ile birlikte bölgesel ekonominin entegrasyonunun gerçekleşmesinin, Asya Pasifik bölgesindeki ekonomik topluluklara kalkınma ve refaha ulaşma fırsatları sağladığını belirtti.
Eddington, görüşlerini şöyle aktardı:
“Asya Pasifik bölgesinde APEC çerçevesindeki ekonomik entegrasyon sürecinde gerçekçi ilerlemeler kaydedildiğini gördük ve bu eğilimin süreceğini tahmin ediyoruz. Ekonomik entegrasyon, ilk önce ürünlerden başladı. Şu an hizmet ve turizm sektörlerinin entegrasyonu da güçleniyor. Bana göre, ekonomik işbirliği ve entegrasyonun artması tüm taraflara, özellikle de gelişmekte olan ülkelere yarar sağlayabilir. Ekonomik entegrasyon, uzun vadeli refahın sağlanması için kritik bir unsur oluşturuyor.”
Çin ekonomisinin gelişmesine güven tam
Küresel ekonomik büyüme hızı şu an yavaşlıyor. Pasifik Ekonomik İşbirliği Konseyi tarafından önceki gün yayımlanan raporda, Asya Pasifik bölgesinde bu yılki büyüme hızının yüzde 3,2 ile küresel finansal krizinden bu yana kaydedilen en düşük seviyede olacağı tahmininde bulunuldu.
Bununla birlikte, “yeni norm” dönemine giren Çin ekonomisinin geleceğine iyimser bakan bölgedeki iş adamları ve uzmanlar, Çin’in bölgesel ekonominin büyümesine ve kalkınma dinamiğinin sürmesine güç katmaya devam etmesini beklediklerini söyledi. Bu görüşe katıldığını dile getiren Eddington, şöyle konuştu:
“Bildiğimiz kadarıyla Çin’de önemli değişiklikler oldu. Ekonomik gelişme, ihracatın yön verdiği modelden iç tüketime kayıyor. Bu değişikliklerin gerçekleşmesi için ise zaman lazım. Hizmet sektörünün Çin ekonomisindeki payının yüzde 50’ye ulaştığını da biliyoruz. Geride bırakılan 30 senede Çin ekonomisinin büyümesi tüm dünyanın dikkatini çekti. Hiç şüphesiz ki, APEC’in önemli bir parçası olan Çin, gelişmeye ve refaha ulaşmaya devam edecek.”
“Bir Kuşak-Bir Yol” planına yoğun ilgi
Çin, hoşgörü, işbirliği ve kazan kazan ilkeleri doğrultusunda Asya Pasifik bölgesinin kalkınma planını APEC üyesi ülkelerle birlikte çizmeye hazır.
Filipinler-Çin Ticaret Federasyonu Başkanı Zhang Zhaohe, Çin’in ortaya koyduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası ve “Bir Kuşak-Bir Yol” planlarının, bölgenin ortak kalkınması için uygun platformlar sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“İşbirliği ve ortak kazanç ilkeleri temelinde ortaya koyulan ‘Bir Kuşak-Bir Yol’ çağrısına ilgi gösteriyoruz. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in APEC platformuyla ‘Bir Kuşak-Bir Yol’ çağrısını ayrıntılarıyla anlatacağını arzuluyoruz. Çin, bölgesel ekonomik büyümenin ilerletilmesinde lokomotif rolü oynuyor. Çin, Endonezya, Tayland, Malezya ve Myanmar gibi ülkelere yatırım yaparak, bu ülkelerin ekonomik gelişmelerine da katkı yapıyor.”
Singapur Devlet Üniversitesi Doğu Asya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Cheng Yung-nien, Çin’in dünya ekonomisinin büyümesini hızlandırmak ve Asya-Pasifik bölgesindeki işbirliğini ilerletmekte bir büyük ülkenin üzerine düşen sorumluluğu üstlenerek önemli bir rol oynadığını dile getirdi. Cheng Yung-nien, şunları söyledi:
“Son dönemde küresel ekonomide belirsizlikler yaşanıyor. Terör ve jeopolitik unsurlar da küresel ekonomiye zarar veriyor. Bu koşullarda, Çin’in dünya ekonomisinin istikrarlı gelişmesine güç katmaya devam etmesini bekliyoruz. 2008 yılında küresel ekonomik krizin meydana gelmesinden bu yana Çin böyle bir rol üstleniyor.”
Kaynak:turkish.cri.cn

Yorumlar