VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

CHAVEZ’DEN GREVDEKİ İŞÇİLERE DESTEK

Yazar Venezuelanalysis / Latinbilgi E.B

Hugo ChávezVenezüella devlet başkan yardımcısı Ramón Carrizalez, Ternium Sidor işçilerinin aralarında yaptıkları referandumda şirketin son ücret önerisini reddetmelerinin ardından, pazartesi günü Birleşik Metal İşçileri Sendikası (SUTISS) başkanı José Acarigua Rodríguez’le uzlaşma sağlamak amacıyla bir görüşme gerçekleştirdi.Görüşme Chavez’in isteğiyle ve “Venezüella’da faaliyet gösteren her şirket Venezüella yasalarına kesinkes uymak zorundadır” açıklamasının ardından gerçekleşmesi yönüyle de önemliydi…    

Hükümeti işçi-yanlısı olmakla eleştiren birçok odak olduğunu belirten Chavez, buna cevap olarak Sidor işçilerinin 2002’de yapılan karşı devrimci darbede kendisini ve halkı nasıl desteklediğini hatırlatarak, işçilerin inisiyatifini yok saymayan bir uzlaşmanın sağlanması için derhal harekete geçilmesi gerektiğini belirtti. Sidor işçileri ve sendika devlet başkanı Chavez’e daha önce birçok kez “fabrikanın kamulaştırılması” çağrısında bulunmuşlardı.

Pazar günü yapılan iç referandumda 4.035 SUTISS üyesi işçinin %96’sı Sidor yönetiminin işçilere önerdiği günde 44 Bolivarlık (20.50 $) ücreti reddettiler. İşçilerin %84’ü ise önerilen toplu sözleşmeyi kabul etmediklerini bildirdiler. İşçiler ayrıca sendika ve şirket arasındaki müzakerelerin sürdürülmesini istediler ancak herhangi bir hareket planı geliştirilmedi.

Başkan yardımcısı Ramón Carrizalez, Birleşik Metal İşçileri Sendikası (SUTISS) başkanı José Acarigua Rodríguez’le yaptığı görüşmenin ardından işçilerin sürece Chavez’in müdahale etmesinden sevinç duyduklarını belirtirken, SUTISS başkanı Rodríguez ise şirketin müzakereleri sürdürmeyi reddettiğini, kısa zaman içinde “sürpriz bir eylem”le şirkete gereken yanıtın verileceğini belirtti. Bu eylemin 100 kadar sendikanın katılımıyla bir protesto olabileceği ve bu protestonun greve dönüşmesinin fabrikanın kamulaştırılmasına yol açabileceği yaygın olan tahminler arasında.

Öte yandan Sidor yönetimi ise sendikanın düzenlediği iç referandumun Emek Bakanlığı tarafından organize edilmediği ve gözlemlenmediği için yasadışı olduğunu iddia ederek, şirketin bu hafta içinde kendi referandumunu yapacağını belirtirken, SUTISS başkanı Rodríguez ise bakanlığın tamamen şirketten yana olduğu için “hiçbir etkisi bulunmadığını ve güvenilmez olduğunu” vurguladı.

SUTISS Finans Sekreteri José Meléndez de konuyla ilgili olarak verdiği beyanatta “medyanın ayartıcı propagandasının işçileri susturduğunu” belirterek şirketin “vahşi ve sömürgen bir kapitalizmi” sürdürme yönünde bir davranış biçimine sahip olduğunu ve bunu kabul edilemez bulduğunu belirtti. İki hafta önce yaşanan polis şiddetinin ardından, Sidor’un bulunduğu Bolivar eyaletinin başkenti Guyana City’de de 100e yakın işçi sendikası şubesi Sidor işçilerine dayanışma ve Sidor’da yaşanan süreçle ilgili halkı bilgilendirmek amacıyla ulusal çapta bir kampanya örgütlemeye başladıklarını duyurmuşlardı.

Venezüella’nın kuzeyindeki Bolivar eyaletinde bulunan, çelik kablo ve metal boru üretimi yapan SIDOR, And Bölgesi’nin birinci ve Latin Amerika’nın da dördüncü büyük çelik fabrikası. 4.2 milyonluk kapasitesiyle ülkenin en büyük çelik fabrikası konumundaki dev tesis, 1962 yılında devlet tarafından kurulmuş ve 1998 yılında özelleştirilmişti. Chavez hükümeti döneminde ise el değiştiren tesisin %60 ortağı Arjantinli firma Techint, %20 ortağı Venezüella hükümeti. Kalan %20’lik hisse ise Sidor işçileri ve işçi emeklilerine ait. Venezüella için hayati önemdeki endüstriyel yatırımlardan biri olan tesis, toplam üretiminin (açıklanan rakamlara göre) %63’ünü iç pazara, %37’sini ihracata yönlendiriyor.

[Venezuelanalysis / Latinbilgi – E.B.]

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı