VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

CHAVEZ ÖZEL OKULLARI UYARDI

Yazar sendika.org

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, sosyalist eğitim müfredatına geçmemeleri halinde ülkedeki özel okulları kapatacağı uyarısında bulundu.

Sosyalist eğitim müfredatının bu yıl sonuna dek yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni akademik yılın başlangıcı münasebetiyle bir okul açılışına katılan Chavez, eğitimin geleceği üzerine vizyonunu anlattı.

Yeni müfredatın yaratıcılık, beraber çalışma ve düşünme üzerine odaklandığını söyleyen Chavez, böylece işbirliği ve dayanışma gibi erdemlerin yücelttildiğini söyledi.

Eğitimin geçmiş hükümetler tarafından gözardı edilen bir alan olduğunu ifade eden Venezüella lideri, şimdi eğitimi başlıca öncelikler arasına alacaklarını ve eğitime ayrılan bütçeyi de arttıracaklarını belirtti.

Chavez, Venezüella’nın halen tartışılan yeni anayasasının özel okulların varlığını tanıdığını, ancak okulların yeni müfredatı kabul etmek zorunda olduklarını belirtti.

Özel eğitimin kapitalist değerler üzerine kurulu olduğunu söyleyen Chavez, bu sistemde insanlara eşit eğitim hakkı tanınmadığını ifade etti.

Chavez muhalifleri, Venezüella liderini “ülkenin eğitim sistemini kullanarak çocukların beynini yıkamaya çalışmakla” suçluyor.

Ancak Chavez, önceki iktidarların da eğitimi kendi ideolojileri yönünde kullandığını söylereyek, “Bize Kristof Kolomb ve Süperman’i öğretiyorlardı.” diyor.

Chavez ekliyor: “Kapitalist ideolojiye dayalı eğitim tüm değerlerimizi mahvetti.”

Yeni müfredetta okunması tavsiye edilen kitaplar arasında Karl Marx’ın Das Kapital’inin yanısıra Fidel Castro’nun çeşitli konuşmaları da yer alıyor.

Öğrencilerden ayrıca Ernesto Che Guevera’nın yanısıra ABD, AB ve Kolombiya tarafından terörist ilan edilen edilen Kolombiyalı gerilla lideri Manuel Marulanda hakkında bilgi sahibi olmaları isteniyor.

Kaynak: BBC Türkçe / NTV

Yorumlar