VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

CHAVEZ ‘5. SOSYALİST ENTERNASYONALİ KURALIM’ DEMİŞ!

Yazar Vatan Postası

chavez-2009-11-23HADİ 4.SÜNÜN ZATEN VARLIĞI YOKLUĞU BELLİ DEĞİLDİ…

AMA 3. ENTERNASYONAL MİYADINI DOLDURUP AŞILDI

MI?

Dünyanın çeşitli ülkelerinden 55 solcu parti ve örgütten delegelerin katılımıyla Caracas’ta 3 gün süren ve ‘Caracas Sözleşmesi’ adı altında ortaya çıkan sonuç bildirgesinde Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in yaptığı ‘V. Sosyalist Enternasyonal’i Kurma’ önerisi de yer aldı. Bununla birlikte dünyadaki tüm sosyalist parti, akım ve sosyal hareketlere emperyalizme karşı mücadelede, kapitalizmin sosyalizm tarafından aşılması ve ekonomik dayanışmanın yaratılması noktasında ortak bir strateji etrafında toplanma çağrısı yapıldı. Kısa süre içinde bir çalışma grubunun kurulması ve V. Sosyalist Enternasyonal’in dünya sosyalist hareketinin en üst otoritesi olarak örgütlenmesi, hedeflerin ve mekanizmaların tanımlanmasına öncelik verilmesi kararlaştırıldı.

Konuşması sırasında Chavez V. Sosyalist Enternasyonal’i kurma çağrısının komünist Karl Marks, Fredrich Engels ve Lenin’inkileriyle, Latin Amerikalı anti-emperyalistler Simon Bolivar, Francisco Morazán ve César Augusto Sandino’nunkilerin ortak düşünce ve ruhunu taşıması gerektiğini söyledi. Bu zamana kadarki enternasyonallerin her birinin kendi konjonktürü olduğunu ve dördünün de büyük kitle ve işçi mücadelelerinin ve aynı zamanda büyük burjuva egemenliğinin olduğu Avrupa’dan doğduğunu, şimdi ise dünyanın birçok kıtasında ve ülkesinde ‘farklı ve dayanışma içinde bir toplum’ için sosyalistlerin umut bayrağını yukarı kaldırdığını vurguladı.

Toplantı sonuç bildirgesindeki ortak hareket noktaları şu şekilde maddeleştirildi:

  1. Kolombiya’daki ABD askeri üslerine karşı dünya çapında eylemler düzenlenmesi.
  2. Sosyalist parti ve hareketler arasındaki ilişkiyi istikrarlı hale getirme ve ortak eylem hattını harekete geçirme.
  3. Dünya çapında barış hareketini yaratacak militan bir örgüt kurma.
  4. ‘Devrimci Bilinç’ yaratma amaçlı uluslararası iletişim birlikleri kurma.
  5. Bütün halk hareketlerini Honduras halkını desteklemeleri ve anayasal başkan Manuel Zelaya’nın tekrar görevine dönmesini sağlamak için harekete geçirme.
  6. Özgürlükleri için mücadele eden dünya halklarıyla sıkı bir dayanışma içinde olma.
Yorumlar