VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

CHAVEZ: “10 VİETNAM YARATIRIZ”

Yazar sol.org.tr

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin Latin Amerika’da müttefiklerini devirmeye çalışması halinde Vietnam tipi gerilla savaşları olacağı uyarısında bulundu.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez haftalık “Alo Presidente” programında Washington’u tekrar uyardı. Chavez ABD eğer Latin Amerika’daki dost ülkelerin liderlerini devirmeye kalkışırsa bu müdahalelere Vietnam tipi gerilla savaşlarıyla karşılık vereceklerini söyledi.

Chavez konuşmasında daha önce Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’e karşı ABD’nin çalışmalar yürüttüğü uyarısını yineledi. Chavez Washington’u Morales’i devirmeye çalışmakla suçlayarak “Onu iktidardan almaya hatta öldürmeye çalıştıklarını biliyorum” dedi.

Chavez “Amerikan İmparatorluğu’nun Venezuela’da ya da Bolivya’da halka saldırması halinde kollarını kavuşturup beklemeyeceklerinin farkında olması gerektiğini” söyledi. Chavez, “Eğer bu olursa, Che Guevara ile birlikte ses vereceğiz ve ardından Latin Amerika’da bir, iki, üç, dört, beş ya da 10 Vietnam yaratacağız” diye konuştu.

Chavez bu iddiaları sık sık gündeme getirirken, ABD yönetimi Latin Amerika’da işgal ya da darbe yapmak niyetinde olmadıklarını ancak Chavez’in bölge demokrasisini tehdit ettiğini savunuyor.

Chavez FARC lideriyle buluşuyor
Hugo Chavez haftalık programında ayrıca Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) elinde tuttuğu 45 rehinenin serbest bırakılmasını görüşmek için ülkeye bir ziyaret gerçekleştirmeye istekli olduğunu tekrarladı. FARC lideri Manuel Marulanda’dan bir mektup aldığını söyleyen Chavez, Marulanda’nın görüşmeleri başlatmaya istekli olduklarını ve Venezuela’ya temsilciler gönderebileceklerini belirttiğini söyledi.

Chavez FARC liderinin mektubunda Venezuela’ya gelmeyi kabul etmediğini belirttiğini söyleyerek, “Eğer Kolombiya hükümeti onaylarsa Marulanda’yla ormanın derinliklerine seyahat etmeye hazırım” şeklinde konuştu.

Chavez FARC’la rehinelerin değiş tokuş edilmesi konusunda anlaşmaya varılması için yardım talep etmek üzere Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe’yle 31 Ağustos’ta görüşmüştü. Uribe Chavez’in barış görüşmelerini ilerletme çabalarını olumlu karşıladığını açıklıyor.

Chavez geçtiğimiz hafta Kolombiya’nın üst düzey barış müzakerecisi Luis Carlos Restrepo ile görüştü. Chavez ayrıca Ulusal Kurtuluş Ordusu’yla da (ELN) Karakas’ta görüştü.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı