VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Çevre

Düşünün ki 3. köprüden şurada buradaki termik santrallere.. kaç ağaç kesildi, kesiliyor ve kesilecek! Aynı Yalova’daki ağaç gibi! Kim kestiye giden, iktidarı, muhalefeti, sermayeyi tek kılan “çıkar”a kaybedilen bu kaçıncı ağaç?

Gün iktidarın bir parti ya da bir kişi değil, bir düzen olduğuna, bir sistem olduğuna kesilmiş yatan bir çınarın kütüğünde uyanmanın günü. Uyanırsak ne âlâ! Uyanamaz, takım bellediğimiz partilerin rövanşı alıp almayacakları sığlığında çimmeye devam edersek hayata..Resmin büyüklüğü örtbas olacak, talep edilen bir devrim, hepimizin hayrına bir dönüşüm olabilecekken, bu ağaçların kesilmesine karşı duranlar çevreciler diye kategorize edildikleri ile kalacaklar. İstemezükçüler. Birkaç marjinal. Dış mihraklar tarafından yanıltılan kimi iyi niyetli aptallar. Çevreciler denip geçilecek, çevre nedir üzerine bir an durmamış, düşünmeye fırsat bulamamış kalabalıklar tarafından! Fırsat bu fırsat, şu “çevreciler”den biri olarak sizi birkaç muhabbet dolu buluşmaya davet etmek istiyorum. Evde, işte, apartmanda vardır biri aynı fikirde olmadığınız. Kapın kolundan, beraber gelin.

Yarın zira, hepimizin.

İlk teklifim 6 Aralık günü için. Bu bir cumartesi. Önce SALT Beyoğlu, Açık Sinema’sında Nilhan Aras’ı dinliyor olacağız. Ortak değerimiz, kültürümüz, aşımız, kutsalımız ekmeği, gezmediği az yeri kalmış bir araştırmacı olarak, Anadolu üzerinden toprağı, suyu, tohumu, ateşi ve kadını ile anlatacak. Bu, saat 13:00- 14:00 arası gerçekleşecek. Ardından aynı binanın Forum alanında kurulu masalardan ekşi maya takası başlatılacak! Bu esaslı bir takas! Herkes buradan ekşi maya temin edebileceği gibi; mayayı dağıtanlara soracağı sorularla pek çok gizemli görünen maya problemini de çözme imkânı bulacak. Maya almak kolay! Takas neyle, derseniz.. Eski bir yemek tarifi, gıdayı muhafaza etme usullerinden az bilinen bir tanesi ya da belki yemeğe dair bir çocukluk anısı getirin, yeter! Masalarda A4 kâğıtlar ve bol bol kalem olacak yazmanız için. Ekşi mayanızı teslim ederken size, sizden de kendinizi, içinizi, sizi siz yapan çevrenizi bir ziyaret edin, ne kadar değerli bir hazineniz var hatırlayın ve gururlanın istiyoruz. Ayrıca, Fırtına Vadisi’nden Slow Food liderimiz Özlem Erol da bizimle olacak. Vadinin değerli gıdası mısırın unu ile ekmek yapacak ve Çamlıhemşinliler için mısırın, buğdayın, balın değerini konuşma fırsatı bulabileceğiz kendisiyle. Fırtına Deresi’nin sesinden bereketine Çamlıhemşinlinin yaşam kaynağı oluşunu hatırlatacak hâliyle ve belki dönüp biz de Boğaz’a bir daha bakacağız sayesinde. Bitmiyor, ardından saat 16:00’da, bu kez Gastronomika açacak kapılarını ve taş bir fırında pideler yapmak üzere masalar kuracaklar katılımcılara. Çevre maya ve muhabbet demek o gün katılacak olanlara!

Başka bir dünya mümkün zira.

İkinci teklifim de 14 Aralık günü için. Bu da bir pazar. Gerçi geceden başlayacağız ama, 14 Aralık sabahı ilk ışıklarla beraber bekleriz, Yedikule Bostanları’nda bir kazan keşkek kaynatıyor olacağız! Keşkeğin başında Maksut Aşkar olacak, dev gibi kepçesine el vermek isterseniz erken gelin lütfen. Gelmişken fırsatı değerlendirin. İstanbul’un tarihî karasurlarına yakından bakın. İçinde, önünde, aralarda dolaşın, bostanlara girin. Bostancılar kimmiş konuşun, muhabbet kurun. Düşünün ki bugün marulunuzu satın aldığınız market reyon sorumlusunun adını, marulun geldiği serayı, marulun tohumunun kaynağını bilmiyorsunuz bile. Oysa bu çevrenin bir hatırası var. Bu çevrenin vakti zamanında bir Marul Bayramı var! Sorun bakalım, kutluyorlar mı hâlâ. Sonra da gelin, ama sakın 11:30’u geçmeyi, beraber yiyelim keşkeğimizi. Çevremiz muhabbet dolsun. Keşkeğimiz bereket olsun. Yarınımız aynı olsun.

Kapın gelin, yanınızda sizinle aynı fikirde olmayan iş arkadaşınızı, kapı komşunuzu ahbabınızı. Gelin, çevre biz olalım, muhabbetten ortak bir yarın kuralım.

dkoryurek@fikirsahibidamaklar.org

Yorumlar