VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Cem Bialetti Fabrikasında Grev Başladı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde mutfak eşyaları üreten Cem Bialetti işçileri ile Cem Bialetti patronu arasında 11 Kasım 2020’den bu yana toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyordu. Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Cem Bialetti fabrikasındaki 61 işçi taleplerinin karşılanmaması üzerine Salı günü sendikalarının öncülüğünde greve çıktı. Yıllık resmi enflasyon oranı yüzde 14,6 iken işveren tarafından teklif edilen rakam yüzde 14,7’ye karşılık gelen 514 lira olmuştur.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde mutfak eşyaları üreten Cem Bialetti işçileri ile Cem Bialetti patronu arasında 11 Kasım 2020’den bu yana toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyordu. Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Cem Bialetti fabrikasındaki 61 işçi taleplerinin karşılanmaması üzerine Salı günü sendikalarının öncülüğünde greve çıktı. Yıllık resmi enflasyon oranı yüzde 14,6 iken işveren tarafından teklif edilen rakam yüzde 14,7’ye karşılık gelen 514 lira olmuştur. Oysa gerçek enflasyon yüzde 30’dur. Grev kararının duyurulduğu esnada fabrika önünde açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, açıklanan enflasyon oranının doğru bir rakam olmadığını söyleyerek, işçilerin fabrikalarda olağanüstü saldırılara maruz kaldığını belirtti. Serdaroğlu konuşmasının devamında ise pandemiyle birlikte artan saldırılara değindi. “İşçiler ağır şartlar altında bir yılı aşkın süredir pandemi koşullarında ve Kod-29 gibi bir tehdit altında çalışıyorlar” diyerek tepki gösterdi. Enflasyon karşısında ücret kayıplarının dahi karşılanmayacağını söyleyen işçiler, net 643 liraya denk gelen yüzde 18,5 ücret zammı talep ediyorlar.

Daha önceki toplu sözleşme görüşmelerinde de benzer durumlar yaşandığını söyleyen işçiler, mücadele ederek kazanım elde ettiklerini ifade ediyorlar. 2019 yılında da 17 gün süren grev sonucunda taleplerinin karşılandığını belirtiyorlar. Sürekli olarak yoksullaştıkları bir dönemde işverenin teklifinin kabul edilebilir bir seviyede olması gerektiğini vurgulayan işçiler, önceki yıllarda olduğu gibi talepleri karşılanıncaya kadar grevi sürdürmeye kararlı olduklarının altını çiziyorlar.

Kaynak: uidder 11 Mart 2021

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı