VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BTK uyardı: Bu e-postaları sakın açmayın

image
BTK Türkiye’de siber saldırganların TTNET ve PTT Kargo adıyla virüs yaydığına dikkat çekti.
Cryptolocker… Türkiye dahil dünyanın baş belası olan bu bilgisayar virüsü cihazlara bulaştığı anda dosyaları şifreliyor ve kullanıcılar şifreleri çözdürebilmek için 800 ila 1000 TL arası değişen bedelleri virüsü geliştiren dolandırıcılara ödemek durumunda kalıyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da Türkiye’de hızla yayılan bu virüsle ilgili vatandaşa uyarıda bulundu. BTK’nın internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada virüsün daha çok e-posta yoluyla bulaştığı belirtildi. BTK, güvenilir olmayan hiçbir e-postanın açılmaması gerektiğini vurguladı.

İÇERİĞİNDEN EMİN OLMADIĞINIZ DOSYALARI ÇALIŞTIRMAYIN
BTK, “Cryptolocker” isimli zararlı yazılım konusunda vatandaşlara, “Bu tuzağa düşmemek için gelen e-postalar dikkatli biçimde incelenmeli. İsim benzerlikleri, harf farklılıkları gibi küçük nüanslara dikkat edilmeli ve içeriğinden emin olunmayan dosyalar çalıştırılmamalı” uyarısında bulundu.
BTK Başkanı Tayfun Acarer, Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada kendilerine bu virüs üzerine yüzlerce şikayetin geldiğini ve virüsün yarattığı mağduriyetin küçümsenemeyecek boyutlarda olduğunu belirtti. Kullanıcıların virüsün bulaşmasını beklememesin gerektiğine dikkat çeken Acarer, önemli görülen dosyaların önceden yedeğinin alınması gerektiğine vurgu yaptı.
BU BİR SOYGUNDUR
BTK’dan yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunda sıkça gündeme gelen Cryptolocker isimli zararlı yazılımın maddi ve manevi zarara yol açtığı belirtildi.
Söz konusu zararlı yazılımın bilgisayara bulaştığında bilgisayarın işletim sistemine yerleşerek kullanıcının sisteminde aktif olduğu ve en sık kullanılan dosyaları şifrelediği bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Kullanıcı, şifrelenen dosyaları açamamakta ve dolayısıyla da kullanamamaktadır. Zararlı yazılım aracılığıyla kullanıcının ekranına bir mesaj çıkartılarak, dosyaların şifrelendiği, şifrelenen dosyaların tekrar elde edilmesi için fidye yazılımını yazan kişilerin belirlediği ve yönlendirdiği yere belirli miktarlarda ücret ödenmesi talep edilmektedir.
SAHTE TTNET FATURASI BAŞINIZI YAKABİLİR
Söz konusu zararlı yazılımın yayılması çeşitli içeriklerde ‘oltalama saldırıları’ şeklinde gerçekleşmektedir. Örneğin saldırganlar hedef alınan kullanıcıya özel olarak düzenlenmiş ve bilinen telekomünikasyon-teknoloji şirketleri tarafından gönderildiği izlenimi veren sahte fatura e-postaları göndermektedir. Vatandaş da kendisine gelen faturayı görüntülemek için e-postadaki bağlantıları takip etmektedir.

PTT KARGO
Son günlerde karşılaşılan diğer bir yöntem ise PTT posta hizmetlerinin adını kullanarak ‘Kargonuz teslim edilememiştir’ başlığıyla e-posta atmak şeklindedir. Bu yöntemde kullanıcıdan adres bilgilerini güncelleyip kargolarını alabilmeleri için ‘PTT Adres Değişikliği Formu’nu doldurmaları istenmekte ve teslim edilmeyen gün başına ücret ödenmesi gerektiği belirtilmektedir.”
Kaynak gerçekgundem.com

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.