VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BOLİVYA’NIN EN BÜYÜK KALAY MADENİ KAMULAŞTIRILDI

Yazar Vatan Postası
Bolivya hükümeti, özel şirket tarafından işletilen, ülkenin en büyük kalay madeni Vinto’yu kamulaştırdı. Madenin girişinde düzenlenen bir törenle kamulaştırma kararnamesini imzalayan Devlet Başkanı Evo Morales, şirkete herhangi bir tazminat ödemeyi düşünmediklerini açıkladı.
Morales’in imzaladığı kararnamede “Vinto Metalurji Kompleksi, mevcut bütün hisseleriyle Bolivya devletinin kontrolü altına alınmıştır” denilerek tesisin bütün idari, teknik, yasal ve mali kontrolünün, devlete ait Vinto Metalurji Şirketi’ne geçtiği ifade edildi. Kararnamede, madenin 1990 yılında yapılan özelleştirilmesi yasadışı ilan edildi.
Morales ayrıca hükümetin, madeni işletmekte olan İsviçreli Glencore International AG şirketine tazminat ödemeyi düşünmediğini açıkladı. “Bolivya’nın onurunu geri kazanmaya, Bolivya’nın adını dünyaya duyurmaya başladık” diyen Morales, doğal kaynakların devlet kontrolü altına alınacağına dair söz verdi.
Geçen yıldan beri ülkenin en önemli sektörü olan madencilikte kamulaştırmaya yönelik hamleler yapan Morales hükümetinin, önceki gün vergilerin yükseltilmesine itiraz eden madencilerle mutabakata vardıktan sonra ülkenin en önemli ocaklarından birini kamulaştırması, süreci tamamlamakta kararlı olduğunun işareti olarak yorumlanıyor.
Kaynak: sol.org.tr

Yorumlar