VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BOLİVYA’DA HAKİM VE SAVCILARI HALK SEÇECEK

Yazar sol.org – Vatan Postası

Bolivya hakim ve yargıçlarını halkın oylarıyla seçen dünyanın ilk ülkesi olma yolunda…BOLİVYA’DA HAKİM VE SAVCILARI HALK SEÇECEK

ÖZGÜRLÜĞÜN YAPTIRIMI:
adalet bağımsızlığı
10- HAKİMLER; ölü formül olarak bırakılan, Anayasamızın “millet adına yargılama” buyruğunu diriltip işletmek için, ilgili cumhuriyet kurumları ve hukukçu sendikaları / birliklerince gösterilen adaylar arasından halk tarafından, adaylıkları aynı şekilde belirlenen savcılar da meclis-senato tarafından seçilecekler. Asker-sivil adalet ikiliği kalkacak.

11- HUKUKÇU SENDİKALARI; savcılar ve avukatlar da dahil, bütün meslekten adliyecilerin sicil, terfi testlerini hazırlayacak ve mesleki çıkarlarını koruyacak.
12- ADALET KONGRESİ; her yıl, bütün hukukçuları toplayıp mevzuatımızın genel gidiş ve uygulaması üzerinde çalışmalar yapacak ve ANAYASA MAHKEMESİ’nin antidemokratik yasa maddeleri hakkındaki çalışmalarını inceleyecek.
13- SUÇ’ların basın ve siyaset çeşitleri ayrılacak, sanıklar açık oturumlarda yargılanacak. Cezaevleri, eğitimci bir müdürle kendi kendini yönetim ilkesince yönetilerek, çalışma esasına bir o kadar da kültürel faaliyet eklenecek. Her gelişmiş ülkede şart olan rejim-politik uygulanacak: Siyasî suçlarda tamamen, adi suçlarda da iş ve kültür testlerine uyma koşuluyla sabıka kaldırılacak. Irza geçme (cinsel tecavüz) suçu dışında idam cezası olmayacak.
14- JÜRİ usulü bütün mahkemelere sokulacak. Köyler ve uzak semtler için BİNDİRİLMİŞ MAHKEMELER kurulacak. Geçim endeksine kadar gelirlilere bedava dilekçe ve dâva hakkı yanında, hukukçu sendikaları tarafından desteklenen hak sigortaları aracılığıyla ücretsiz avukatlık olanağı da verilecek.”
………………………………….

Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro García Linera, Bolivya’da yargı sisteminin üst kademelerinin halkın oylarıyla seçileceğini duyurdu.

Linera, yaptığı açıklamada, “Elbette kongrede bir ön seçim gerçekleştirilecek. Ama kesin karar dünyada ilk kez halk tarafından verilecek” dedi.

Linera, ülkedeki adalet sisteminin yurttaşlar açısından daha kolay erişilebilir, hızlı, verimli ve koruyucu olması için yargı görevlilerinin çalışma biçimlerinin de değişmesi gerektiğine işaret ederek, Devletin Siyasi Anayasası çerçevesinde çoğulcu sisteme dayalı bir yargı sisteminin geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiğini belirtti. (soL – Dış Haberler)

Yorumlar