VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BÖLGESEL SEFALETTE ATAĞA KALKTILAR!

Büyük patronlar, hükümeti “türbana değil piyasalara bak” diye sıkıştırırken, bölgesel asgari ücrette de yol haritası geldi.

İşçi sınıfının bölgelere göre de parçalanmasını ve katmanlaştırılmasını öngören “bölgesel asgari ücret” saldırısını ilk gündemleştiren İstanbul Ticaret Odası Başkanı Zafer Çağlayan’ın Sanayi ve Ticaret Bakanı olması, burjuvazinin bu yöndeki cüret ve hevesini arttırdı.

İTO haftalık gazetesinde, bölgesel asgari ücret saldırısını daha da uç boyutlara taşıyan, bir “senaryo çalışması”na yer verdi. Saldırı taslağının “bilimsellik efekti”, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin sermaye uşağı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Tekin Akgeyik’e sipariş edildi.

İTO için hazırlanan “senaryo taslağı”, “Asgari Ücrette Esnek Modelleme: Bölgesel Asgari Ücret Yaklaşımı” başlığıyla İTO yayınlarından kitaplaştırıldı. Asgari ücretin bölgelere ve yaşlara göre 4 kategori altında ve pek “bilimsel” araştırma kılıfıyla düşürülmesini öngören çalışma için Doç. efendinin asgari ücretin kaç katı para aldığı ise bilinmiyor!

İTO “senaryosu”, asgari ücretin yaşam standartlarının daha düşük olduğu iller için “çok yüksek” olduğu türünden uzun uzun demogojilerden sonra sadede geliyor:

İller 5 ayrı kategoriye ayrılıyor ve ilkinden sonraki her bir kategori için asgari ücret daha da düşürülüyor.

1.Bölge: Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli.
(Bu illere, lüften mevcut asgari ücret net 419 YTL verilir!)

 1. Bölge: Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırklareli, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.
  (Bu illerde, asgari ücret net 370 YTL’ye indirilir.)
 2. Bölge: Afyon, Amasya, Artvin, Burdur, Çorum, Düzce, Elazığ, Hatay, Isparta, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Konya, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Samsun, Trabzon, Uşak.
  (Bu illerde, asgari ücret net 350 YTL’ye indirilir.)
 3. Bölge: Adıyaman, Aksaray, Bartın, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Giresun, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Sivas, Tokat, Tunceli, Yozgat.
  (Bu illerde, asgari ücret net 330 YTL’ye indirilir.)
 4. Bölge: Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van.
  (Bu illerde asgari ücret, net 315 YTL’ye indirilir.)
  Esneterek tırpanlanıyor

“Asgari Ücrette Esnek Modelleme” tabii, bununla da yetinmiyor. Mevcut haliyle 16 yaş ve üstü ile 16 yaş altı olarak ikiye bölünen asgari ücreti, bu kez yaşlara göre de 4 kategori halinde düşürüyor. Bu durumda 16 yaş altı yine mevcut asgari ücretin üçte birine talim ederken, 16-17 yaştaki işçilerin asgari ücretin yüzde 75’ini, 18-19 yaşlarındaki işçilerin ise asgari ücretin yüzde 85’ini alması öngörüyor.

“Senaryo” bununla da kalmıyor, üniversite öğrencilerinin kaç yaşında olurlarsa olsunlar, 18-19 yaş kategorisinde değerlendirilmelerini, yani 20-25 yaşlarında olsalar bile mevcut asgari ücretin yüzde 85’ini almalarını istiyor.

Burjuvazinin iyiden iyiye pişirdiği ve pervasızlaştırdığı “esnek asgari ücret modeli”, işçi sınıfına neoliberal saldırının en sivri uçlarından biridir. Ancak güçlü bir karşı saldırı ile durdurulabilir.
Yüksek sesle: Hayır!

Bu esneklik işte böyle menem bir şey: Bir yandan işgününün alabildiğine uzaltılması diğer yandan ücretlerin bastırılmasını getiriyor. Neoliberal kapitalizm, patronlara daha fazla sermaye üretirken, hiçbir ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmemizi; toplum dışına sürülüşümüzü gösteriyor.

Bu nedenle, insanca yaşanacak bir asgari ücret için mücadelemizi, aynı zamanda kapitalizme karşı mücadele olarak yürütmeliyiz.

• Bölgesel asgari ücrete hayır!
• Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır!
• Asgari ücret bir kişi için değil 4 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir!
• Asgari ücret sadece eski anlamıyla en temel yaşamsal ihtiyaçlar için değil; derhal sosyal, kültürel, insani ve zorunlu ihtiyaçların toplamına göre belirlenmelidir.
• Asgari ücret komisyonları bağımsızlaştırılmalı, milyonlarca işçinin katılabileceği bir mekanizmaya dönüştürülmelidir.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı