Bokova;”Faillerin Cezasız Kalmamaları İçin Belgeleme Çalışmaları Başlatılacak”

By in Dünya share share share share share share share share share share share share share share share share share share

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü “UNESCO” Genel Müdürü Irina Bokova; Suriye ordusunun Antik Palmira Kentini IŞİD Örgütünden kurtarması ardından genel olarak Suriye’de tüm tarihi eser ve mirasın korunması yönündeki çabaları pekiştirmeye davet etti.

Bokova örgütün resmi web sitesinde yayınladığı bülteninde; Antik Palmira Kentini korumanın, ana bir tarihi mesele olduğunu ifade etti. Binlerce yıla dayanan bu mirasın Suriye halkının kimliğini ve birliğini pekiştirmede büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bokova; dolayısıyla bunu korumanın garantilenmesi gerektiğini kaydetti.

Bokova UNESCO’nun Halep’in eski semtlerinde tarihi eserlerin korunması amacıyla Byerut’ta olağan üstü ve uluslar arası toplantı düzenlediğini belirtti.

UNESCO’nun Suriye’de tarih ve mirasın korunmasında Suriyeli yetkililerle tam bir işbirliğine bağlılığını vurgulayan Bokova, fakat Suriye’de tarihi eserlerin korunmasının uluslararası bir işbirliğini gerektirdiğinin altını çizdi.

Palmira Kentinin teröristler tarafından büyük yıkım ve yağmalama saldırılarına maruz kaldığını belirten Bokova; faillerin cezasız kalmaları için örgütün dakik bir belgeleme çalışmaları başlatacağını kaydetti.

Palmira uygarlığının dünyada eşi benzeri nadir rastlanan tarihi bir öneme sahip olduğunu belirten Bokova, binlerce yıl boyunca birçok medeniyete tanıklık eden bu önemli mirasın korunması gereğini bir kez daha vurguladı.

Kaynak:sana.sy Paris

Yaşamımızı savunmak üzere,duygu,düşünce ve davranış birliğini gerçekleştirmek için varız.

Recommended posts
Recommended posts