VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BM yetkilisi:”Esad rejimini değil, Suriye Muhalifleri Sarin sinir gazını kullandı”

Yazar: Erdoğan Ahmet

Kıdemli bir U.N diplomatın Sarin Gazından etkilenenlerin ifadelerine dayanarak yaptığı değerlendirmede , Sarin Gazının , hükümet değil, bozguna uğramış isyancıların olduğunu ileri sürdü.

BM Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu üyesi olan Carla del Ponte, İsveç televizyonuna Beşar Esad‘ın devrilmesini isteyen isyancıların sarin gazı kullandığı doğrultusunda güçlü, somut şüpheler olduğunu söyledi..
Carla, Suriye hükümet güçlerinin kimyasal silah kullandığına dair herhangi bir kanıt görmediğini ancak daha fazla soruşturmanın gerekli olduğunu belirtti.

1999 yılında Yugoslavya ve Ruanda savaş suçları mahkemelerinin başkanlığına atanan del Ponte, bazen tartışmalı bir figür haline geldi. 2003 yılında BM Güvenlik Konseyi tarafından Ruanda’daki görevinden alındı, ancak 2008 yılına kadar Yugoslav mahkemesinin başsavcısı olarak görevine devam etti.(Washington Times)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı