VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BİZ BU FİLMİ GÖRMÜŞTÜK !!!

Yazar Derleme Haber – Vatan Postası   
Montrö Anlaşması’na Rusya sahip çıktı. Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski, basın toplantısı düzenleyip, “Montrö tam olarak uygulanmalıdır” mesajı verdi…
Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy Nogovitsin, Karadeniz’de bulunan sekiz NATO savaş gemisine önümüzdeki günlerde on yeni savaş gemisi daha ekleneceğini iddia ederek böylece Karadeniz’deki NATO filosu 18 savaş gemisine çıkacağını duyurdu. Nogovsitin, “Üstelik son 10 gemi ABD’nin daha önceden kurnazca açıklamalar yaparak Gürcistan’a insani yardım yüküyle gelmiyor. Gürcistan marketlerinde yeterince bebek bezi var. Karadeniz’e giriş yapmaları beklenen yeni gemilerin tamamı savaş durumuna uygun teçhizatla donatılmış durumda” dedi…ABD’YE “MONTRÖ’YE UY” ÇAĞRISI
8 Ağustos’ta başlayan Gürcü-Rus çatışmaları ve bunun ardından Rusya’nın Gürcü
image

toprakları MonGüney Osetya ve Abhazya’nın tek taraflı bağımsızlığını tanıması ile sona eren süreci değerlendiren Rus Büyükelçi’nin en çarpıcı açıklamaları, ABD’nin Gürcistan’a insani yardımı askeri gemi ile gönderme kararı konusunda oldu.
Moskova’nın, Rus gemileri yer değiştirken Montrö anlaşmalarına “tam olarak uyduğuna” dikkat çeken İvanovski, “Montrö konusunda Rusya
 ve Türkiye’nin tutumları yüzde yüz  aynıdır. Bu anlaşmanın çağdaş dünyanın gereklerine uygun bir anlaşma olduğuna inanıyoruz.  İki ülke de, Montrö’nün tam olarak uygulanması gerektiğini savunuyor” dedi. Büyükelçi, Montrö’ye taraf olmayan ve Karadeniz’e savaş gemisi ile yardım gönderen ABD’ye de, isim vermeden mesaj göndererek, “Montrö anlaşmasına, bu anlaşmanın tarafı olmayan ülkeler de tam olarak uymalıdır” diye konuştu.
Rus Büyükelçi’nin diğer mesajları ise şöyle:
• ŞAAKAŞVİLİ HAYDUTLUK YAPTI– (Gürcistan Cumhurbaşkanı) Mihail şaakaşvili Güney Osetya ve abhazya ile birlikte yaşama olasılığını 8 Ağustos’ta yaptığı saldırı ile kendi elleriyle yok etti. Şaakaşvili’nin askeri eğilimlerine göz yumanları da tabii ki unutmamak gerekir. Şaakaşvili’ye güç kullanmaması konusunda her zaman telkinde bulunuyorduk. Peki bunun karşılığında ne aldık? Tüm dünya liderleri olimpiyatlar için Pekin’deyken, bizim Başbakanımız Putin de Pekin’deyken, Devlet Başkanımız da tatildeyken, Gürcü yönetimi haydutça bir saldırıda bulundu. Bu saldırının sonucu ne oldu? Yüzlerce ölü, binlerce yaralı ve binlerce mülteci. İşte Şaakaşvili’nin yaptıklarına göz yummanın sonucu, Bu adımları atmaya Moskova’yı Şaakaşvili’nin kendisi mecbur etmiştir. 


• KKTC’Yİ TANIMAK SÖZKONUSU DEĞİL– KKTC’yi tanımak mümkün değildir ifadesini sadece Moskova değil, imagetüm dünya kullanıyor. Bu, BM kararlarında da var. Üstelik, 3 Eylül’de Kıbrıs’ta taraflar arasında görüşmeler başlayacak. Bu ortamda yorumda bulunmak yarar sağlamaz.


 GÜNEY OSETYA VE ABHAZYA’NIN TANMASI KONUSUNDA BEKLENTİMİZ YOK– Kosova’yı pek çok ülke tanımadı. KKTC’yi de sadece Türkiye tanıyor. Güney Osetya ve Abhazya’nın tanınması konusunda da öyle çok büyük beklentilerimiz yok. Kosova, KKTC, Güney Osetya ve Abhazya bu statüleriyle daha yaşamaya devam etmeye zorunlu görünüyorlar.

• KAFKAS PAKTI’NA YENİ ADRES: KEİ
– Başbakan Recep 
Tayyip Erdoğan’ın Kafkas platformu teklifi bölgede istikrar için iyi bir başlangıç. Ancak Bakü ile Erivan’ı, Moskova ile Tiflis’i aynı masaya oturtmak hiç kolay iş değil. Ancak ben böyle bir görüşmenin yapılabileceği bir platform biliyorum. Türkiye ve bu dört ülkenin tümü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne üye. KEİ’nin toplantıları da genellikle Ekim ayında yapılır. Bu çerevede, beş ülke bir araya gelebilir. Hem Türk diplomatlar, hem de Ruslar, konunun ne kadar zor olduğunu farkında. Bu alanda, pembe beklentilerimiz yok.

***

AKP’nin geçiş izni verdiği gemiler savaş rüzgarları estiriyor

AKP’nin boğazlardan geçiş izni verdiği tam techizatlı ABD ve NATO savaş gemileri “insani yardım” şovunun ardından Karadeniz’e yerleşirken Rusya’nın gemilere dair yaptığı sert açıklamalar hükümetin ülkeyi ve bölgeyi nasıl ateşin içine attığını bir kez daha gösterdi.

Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Anatoliy Nogovitsin, Karadeniz’de bulunan sekiz NATO savaş gemisine önümüzdeki günlerde on yeni savaş gemisi daha ekleneceğini iddia ederek böylece Karadeniz’deki NATO filosu 18 savaş gemisine çıkacağını duyurdu. Nogovsitin, “Üstelik son 10 gemi ABD’nin daha önceden kurnazca açıklamalar yaparak Gürcistan’a insani yardım yüküyle gelmiyor. Gürcistan marketlerinde yeterince bebek bezi var. Karadeniz’e giriş yapmaları beklenen yeni gemilerin tamamı savaş durumuna uygun teçhizatla donatılmış durumda” dedi.

Karadeniz’de ve Kafkaslar’da esen savaş rüzgarları Avrupa’da da sertleşiyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, “ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da kurmaya hazırlandığı füze kalkanı projesine askeri yanıt verebileceklerini” açıkladı.

Bu koşullar altında AKP’nin geleceği iddia edilen savaş gemilerine Boğazlardan geçiş izni vermeye devam etmesi hem Türkiye halklarına hem de savaşın mağduru olan bölge halklarına karşı işlenmiş büyük bir suç olacak.

Sendika.Org

 
Yorumlar