VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI’NIN CUMA EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Otomotivde MESS ile işçi sendikaları arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık zaptının tutulmasının ardından BMİS tarafından başlatılan cuma eylemleri sekizinci haftayı geride bıraktı

Otomotiv sektöründe MESS ile işçi sendikaları arasında süregiden toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık zaptının tutulmasının ardından Birleşik Metal-İş Sendikası, BMİS tarafından başlatılan Cuma eylemlerinin sekizincisi gerçekleşti. BMİS Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu 10 işyerinde işçiler servislerinden bir iki kilometre mesafede inip fabrikalarına kadar sloganlar eşliğinde yürüyerek geldi. Yurtsever Cephe Gebze İşçi Birliği üyeleri de tüm işyerlerinde gruplar halinde BMİS üyesi işçiler ile birlikte yürüyerek destek verdi.

bmis1-2008-12-07

BMİS Gebze Şubesi’nin örgütlü olduğu Makine Takım fabrikasında da işçiler bu Cuma sabahı da işyerine iki kilometre mesafedeki Çayırova Köprüsü’nde indikten sonra fabrikaya doğru yürüyüşe geçti. Aynı işyerinden ikinci bir kol da Feniş Köprüsü’nden fabrikaya doğru yürürken yine aynı şubeye üye Akkardan işçileri de yürüyüşte yer aldı. Yürüyüş esnasında Gebze – Çayırova arasındaki yanyolda trafik zaman, zaman aksadı. İşçiler yürüyüş esnasında “Direne, direne kazanacağız”, “Metal işçisi köle değildir”, “İşveren şaşırma sabrımızı taşırma”, “Yaşasın sınıf mücadelesi”, “İşveren zammını al başına çal” sloganları attı.

Makine Takım İşyeri Baştemsilcisi Metin Solmaz yürüyüş sonrası yaptığı değerlendirmede sendikalarının aldığı karar gereği toplu sözleşme imzalanana kadar her hafta cuma günü eylemi sürdüreceklerini belirtip, ” İşçiler olarak grevi fazla dillendirmiyoruz. Üretimin durmasından yana değiliz ancak işverenin bu dönemki tutumu sürdükçe, kazanılmış hakları elimizden almaya çalıştıkça gereğini yapar, greve çıkarız” dedi. BMİS’in örgütlü olduğu alanda işçilerin birlik ve beraberlik içinde mücadelesinin sürdüğüne değinen Solmaz bunun sonucunda kazananın işçiler olacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Haber/Foto: Aktan Uslu – sendika.org

Yorumlar