VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

BİNLERCE EĞİTİM EMEKÇİSİ ALANLARDAYDI

Yazar sendika.org

12nisan-2008-04-12Eğitim-Sen tarafından İzmir, Samsun, Adana, Diyarbakır ve Van’da bölge mitingleri düzenlendi. Mitinglerde bir araya gelen binlerce kişi, Soysal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı başta olmak üzere hakları geriye götüren yasal düzenlemelere karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. Eylemlerde sık sık, “genel grev genel direniş” sloganları atıldı…

İzmir
İzmir’deki emekçi memur, işçi, öğrenci ve veliler, Konak Sümerbank önünde bir izmir_1-2008-04-12araya geldi. Eğitim-Sen tarafından düzenlenen mitinge, Manisa, Aydın, Çanakkale, Balıkesir ve Afyon’un da aralarında olduğu Ege ve Marmara bölgesinden de emekçiler katıldı. Mitinge KESK’e bağlı diğer sendikalar ile DİSK’in katılmaması dikkat çekerken, Türk-İş’e bağlı sendikalardan Petrol-İş ve TÜMTİS alanda yerini aldı. Her iki işçi sendikasından sık sık Türk-İş yönetimini protesto eden sloganlar ile genel grevle ilgili sloganlar atıldı. Mitinge katılan, kadın örgütleri ise, “kadınlara iş ve kreş” talebini alana taşıdı. İnay Köylüleri, altın madeni tekellerine karşı yürüttükleri mücadeleyi, emekçilerin GSS karşıtı mücadelesi ise birleştirirken, öğrenci örgütlülükleri de, eğitimde özelleştirilmelerin durdurulmasını istedi.izmir_2-2008-04-12

“Genel grev genel direniş”, “İşçi memur gençlik alanlarda birleştik”, Haydi Türk-İş Genel Greve”, 1 Mayıs’ta Taksim’e”, “Mezarda emekli olmayacağız” sloganlarını atarak Gündoğdu Meydanı’na gelen binlerce emekçi, hükümete tepki gösterdi.

Miting alanında konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Ali Rıza Özer ve Eğitim-Sen Genel Merkez Yöneticisi Sayim Gültekin, “Eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik haklarımıza sahip çıkmak için alanlardayız” dedi.

Eğitim-Sen ve üyelerinin, sözleşmeli, geçici değil, kadrolu, ayrımcı değil, eşit işe eşit ücret verilmesi, eğitime ayrılan payın artırılması, kamu eğitiminin ve kamu sağlığının yaygınlaştırılması için mücadelesini sürdüreceğini söyleyen Eğitim-Sen Genel Merkez yöneticisi Gültekin, siyasi kadrolaşmanın, emekçilerin ve yoksul halkın sağlığını bozan, sosyal güvenliğini elinden alan SSGSS’nin, emekçilerin sosyal, özlük ve ekonomik haklarının gaspının ve kamusal alanın tasfiyesinin durdurulmasını istedi.

Gültekin, konuşmasını, “Bizler insanca bir yaşam, özgür toplusözleşme ve grev hakkı, kamusal alanın genişletilmesi, kamusal yaşamın oluşturulması ve savaşsız-sömürüsüz, eşitlikçi, özgürlükçü bir Türkiye mücadelesini sürdüreceğiz” sözleriyle sona erdirdi.

Eğitim-Sen yöneticilerinin ardından söz alan Sosyal Haklar İçin Kadın Platformu sözcüsü yasanın en fazla kadınları olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerek, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’na kadınlar olarak karşı olduklarını söyledi. Miting Grup Arteş’in şarkıları ve marşlarıyla sona erdi.adana_1-2008-04-12

Adana
Mersin, Tarsus, Antakya,İskenderun,G.Antep,Kilis,K.Maraş ve Adıyaman’dan gelen emekçiler Adana’da Mimar Sinan alanında toplanarak Uğur mumcu meydanına yürüdü.

Eğitim Sen’in Eğitimde ve Yüksek öğretimde antidemokratik uygulamalara,gericiliğe,iş güvencesiz çalıştırılmaya,piyasalaştırmaya,sosyal hakların gasp edilmesine karşı Türkiye çapında 6 ayrı bölgede örgütlediği mitinglerin Adana ayağı çoşkuyla geçti. 4 bin Eğitim Sen üyesinin katıldığı mitingin genel katılımı 6 bine ulaştı.

Son kortejin Uğur Mumcu alanına girmesi ardından saygı duruşuyla başlayan miting Eğitim Sen MYK üyesi Ali Berberoğlu ve Adana Eğitim Sen Şube Başkanı Güven Boğa’nın yaptıkları açıklamalarla sürdü.Yapılan açıklamalarda ana vurgu AKP’nin soyguncu ve gerici politikalarıydı.

Mecliste halen görüşülmekte olan sosyal güvenlik ve genel sağlık sigortası hakkında yürütülen çalışmaların yasanın meclisten geçmesiyle sonlanmayacağını, aksine devam ettirilip kararlılığın gösterileceğini, alanlarda bin bir özveri ve bedellerle kazanılan hakların “masa” başında pazarlık ettirilmeyeceğini, bunu edenin tarih sahnesinde hesap vereceği söylendi.

SSGSS’ ye karşı yürütülen çalışmaların emek örgütlerini bir araya ortak bir mücadele hattında buluşturduğunu söylenen açıklamada,aynı birlikteliliği sürdürmek ve yakalanan çoşkuyu 1 Mayıs’a taşınmak gerektiğini vurgulandı.

Yaklaşık 3 saat süren miting çekilen halaylarla sona erdi.

Kaynak: ANF, Hürriyet

Yorumlar