VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ban Ki-moon Suriye’de ateşkesin sağlanması konusunda umutlu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye’de 6 ay süreliğine bir ateşkesin sağlanması konusunda ümitli olduğunu söyledi.
Muhabirimizin bildirdiğine göre, Ban Ki-moon, Frans24 kanalına yaptığı açıklamada, 6 aylık bir ateşkesin sağlanması halinde seçimlerin de ondan 1 yıl sonra düzenlenebileceğini belirtirken; ‘elbette bir savaş ülkesi olan Suriye’de böylesine bir hedefe ulaşmak kolay değil’ hatırlatmasında bulundu.
BM genel sekreteri Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın da, ateşkes ve seçimle ilgili olarak Suriye konusunda irtibatlı olan ülkelerle görüşme programını başlattığını bildirdi.
Bu arada Mistura, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, gelecekte yapılacak Suriye görüşmelerine kimlerin katılacağının sorulması üzerine “Bu Suriye’deki muhaliflerin gelip mümkün olabildiği kadar kapsayıcı ve hazırlıklı olabilmesi için bir fırsattır” dedi. Mistura ateşkes sağlanması kesin olmasa da, Suriye’de savaşanları etkileme kapasitesine sahip belirli ülkelerin barış görüşmelerinin parçası olmasından umutlu olduğunu ve ateşkes olmasının bu ülkelerin de çıkarına olduğunu vurguladı. Yerel olarak ilan edilen ateşkeslerin başarısız olduğundan bahseden Mistura, yabancı sponsorların etkisi olmadan ateşkeslerin sürekli olmayacağını da söyledi.

Yorumlar