VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Avrupa Birliği ülkelerinin ard arda GDO’lu ürün ve tohumları yasaklamaya devam ediyor.

wpid-gdo-olum-k.jpg.jpegGeçtiğimiz hafta TBMM ve Tübitak üyelerinin ABD’de ikna odasına alınması büyük tepki toplamıştı. TBMM üyeleri ve ABD’ye GDO ve tohum gezisine giderken İskoçya Hükümeti GDO karşıtı olduğunu açıkladı.
İskoçya Hükümeti: “Biz, GDO karşıtı diğer tüm uluslarla omuz omuza durmaya ve insanlarımız istediği için mücadele etmeye hazırız”
İskoçya, Birleşik Krallık, Avrupa ve tüm dünyada tüketiciler GDO’ya karşı. Tüketicileri dinleyip dinlememek ve GDO ile mücadele edip etmemek ise hükümetlere kalmış.
İskoçya Çevre Bakanı Roseanna Cunningham yaptığı açıklamada; “Biz, GDO karşıtı diğer tüm uluslarla omuz omuza durmaya ve insanlarımız istediği için mücadele etmeye hazırız” dedi
Cunningham İskoçya Hükümetinin GDO Karşıtlığını Doğruluyor:  24 April 2009
http://www.scotland.gov.uk/News/Releases/2009/04/24150325
“Tüketicilerin marketlerde GDO’lu ürün istememesi İskoçya’nın GDO karşıtı olması gerektiğinin sebebidir.” Diyen yeni çevre bakanı Roseanna Cunningham, “Beşinci uluslar arası Avrupa’nın GDO’suz bölgeleri konferansı”nda çekilmiş bir videoda, İskoçya Hükümetinin GDO karşıtlığını doğruluyor.
(http://www.scotland.gov.uk/News/Releases/2009/04/24150325/Q/Video/548)
Cunningham, delegelere GDO ile ilgili konularda hükümetlerin görevinin koruyucu ve engelleyici prensiplerin yanı sıra demokratik prensipler edinmeleri gerektiğini söyledi.
Beşinci uluslar arası Avrupa’nın GDO’suz bölgeleri konferansı, Lucerne, İsviçre’de, 24 ve 25 Nisan’sa düzenlendi. Ana başlık ise gıda ve demokrasi. Konferansta, Avrupa’daki GDO’suz bölgeler ile ilgili son gelişmeler, GDO’lu ve GDO’suz ürünleri bir arada yetiştirme stratejileri ve GDO’suz ürünleri temin etme opsiyonları gibi konular tartışıldı.
Harris and Gallup anketleri dâhil olmak üzere Avrupa ve Amerika’daki son araştırmalara göre çoğunluk GDO’lu ürünler hakkında endişeli yâda onlara karşıt.
Roseanna Cunningham ,bahsi geçen video görüntülerinde aşağıdaki demeçlerde bulundu;
“GDO’lu ürün yetiştirmenin uzun süreçteki etkisi hakkında çok az şey biliyoruz. Tabiatı riske atmak tamamen müdafaasız ve sorumsuz bir davranıştır. Tabiatımızın yıllık İskoç ekonomisine katkısının 17milton GBP olduğunu göz önünde bulundurursak, test edilmemiş teknolojilerin risklerini kaldıramayız. İskoçya, Birleşik Krallık, Avrupa ve tüm dünyada tüketiciler GDO’ya karşı. Tüketicileri dinleyip dinlememek ve GDO ile mücadele edip etmemek ise hükümetlere kalmış. Biz, GDO karşıtı diğer tüm uluslarla omuz omuza durmaya ve insanlarımız istediği için mücadele etmeye hazırız”
İskoç Hükümeti GDO’lu ürün yetiştirilmesini istemiyor.
İskoç Hükümeti yazılı cevapları
Çarşamba, 22 Nisan 2009
Robin Harper (Lothians-Green): GDO’lu ve GDO’suz ürünleri bir arada yetiştirme hakkında Galler Meclisi Hükümeti ile birlikte kamusal müzakere yoluna gidilecek mi?
Roseanna Cunningham: Hayır. İskoçya’da GDO’lu ürün yetiştirilmemesi İskoçya Hükümeti politikasıdır.
Robin Harper: Avrupa ve Birleşik Krallık kanunları ile uyumlu olacak GDO’lu ürünler ile ilgili kanun uygulamak adına Galler Meclisi Hükümeti’ni takip edecek misiniz?
Roseanna Cunningham: GDO’lu ürünlerin üretimini engellemek, İskoç Hükümeti’nin tedbir prensibidir.
Çeviri: Dünya Atay
Ekolojistler.org
 

Yorumlar