VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

AUSCHWİTZ KAMPINDAKİ TUTSAKLAR ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU


Yazar: Güntekin Eke

Kızılordu,Polonya’daki Nazi toplama kampı Auschwitz’e girdi;Kampta bulunan sağ kalabilmiş 7 binin üzerinde tutsak özgürlüğüne kavuştu..
Auschwitz toplama kampı kompleksi kendi türünde Nazi rejimi tarafından oluşturulan en büyük kamplardan biriydi.

24Üç ana kamptan oluşuyordu. Kampların hepsinde zorunlu çalıştırılmak için getirilmiş ve hapsedilmiş esirler vardı. Kamplardan biri uzun süre öldürme merkezi olarak da kullanıldı. Kamplar savaş öncesi Almanya-Polonya sınırında yer alan Yukarı Silesia yakınına, Krakow’un yaklaşık 37 mil batısına kuruldu.

3Yukarı Silesia bölgesi Polonya’nın işgali ve ele geçirilmesinden sonra 1939 yılında Nazi Almanya’sına katıldı. SS subayları Polonya’daki Oswiecim şehrinin yakınına üç tane ana kamp kurdu:

Mayıs 1940’ta Auschwitz I, 1942’nin başında Auschwitz II (Auschwitz-Birkenau da denilmektedir) ve Ekim 1942’de Auschwitz III (Auschwitz-Monowitz de denilmektedir) kamplarıdır.

5
Auschwitz’de en az 960.000 Yahudi öldürüldü. Bunun dışında, kurbanlar 74.000 Polonyalı,21.000 Roman (Çingene) ve 15.000 Sovyet savaş esiri ve diğer milletlerden (Sovyet sivilleri, Çekler, Yugoslavlar, Fransızlar, Almanlar ve Avusturyalılar) 10.000–15.000 kişiden oluşuyordu.


İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı