VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da buluştu: “’Müjde’nizi kabul etmiyor, en az 60 bin atama istiyoruz!”

Ataması yapılmayan öğretmenler, atanma umuduyla KPSS’ye giren öğretmen sayısının 439 bin olduğunu hatırlatarak, Erdoğan’ın “müjde” diye sunduğu 20 bin atama vaadinin müjde değil son yılların en büyük mağduriyeti anlamına geldiğini belirtti

2021 öğretmen atamaları ile ilgili olarak hükümetten ihtiyaç ve beklentilerin çok altında bir açıklama gelince “ataması yapılmayan öğretmenler” harekete geçti.

Tayyip Erdoğan’ın 2021’de 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıklamasının ardından pek çok kentte basın açıklamalarıyla bu duruma tepki gösteren “ataması yapılmayan öğretmenler” Ankara Ulus’ta buluştu.

Eylemciler “müjde” diye sunulan 20 bin atama vaadinin, sayısı 600 bini aşan ataması yapılmayan öğretmenler açısından müjde değil son yılların en büyük mağduriyeti anlamına geldiğini belirterek en az 60 bin atama beklediklerini söyledi:

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmemizin üzerinden geçen 5 ay boyunca atama kontenjanlarının ve atama takviminin açıklanmasını bekleyen biz öğretmenler açısından bu açıklama ne yazık ki müjde olamadı. Biz bu müjdeyi kabul etmiyor ve 2021 yılında en az 60 bin öğretmen atanmasını talep ediyoruz.

KPSS’ye giren öğretmen sayısı 439 bin

Ataması yapılmayan öğretmenlerin açıklamasına göre, Eğitim Fakültelerinden mezun olan ve kamuya ataması yapılmayan öğretmen sayısı 600 binin üzerinde. 2020 KPSS’de sınava giren öğretmen sayısı ise 439 bin. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2021 yılı için açıkladığı öğretmen ihtiyacı sayısı 109 bin. 2021 yılı bütçesinden eğitime toplamda ayrılan ve aslan payı olarak adlandırılan bütçe 211 milyar 993 milyon 156 bin lira.

“Ek atama takvimi oluşturulmalı”

Hükümetin 20 bin atama vaadinin bu verilerin hiçbiriyle uyumlu olmadığını belirten ataması yapılmayan öğretmenler, Ulus’taki basın açıklamasında taleplerini şöyle sıraladı:

  • 2021 yılı için belirlenen 20 bin öğretmen atamasına ek olarak bir atama daha gerçekleştirilmesini ve MEB’in 109 bin olarak duyurduğu öğretmen ihtiyacı göz önünde bulundurularak en baştan beri dillendirdiğimiz gibi en az 60 bin atamanın gerçekleştirilmesini istiyoruz.
  • Açıklanan 2021 yılı öğretmen atama takviminde bir düzenleme yapılmasını, 6 aya yayılan takvimin daha kısa bir süreye toparlanmasını ve peşinden ek atama takviminin yayımlanmasını istiyoruz.
  • 2021 yılı için yapılacak olası bir ek atamada, puanlarımızın ve emeğimizin boşa gitmemesi adına yalnızca 2020 KPSS puanının geçerli sayılmasını istiyoruz.

“Öğretmen yalvarmaz, ders verir”

Eylemciler basın açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

Eğitimci yazarımız değerli Fakir Baykurt’un sözleriyle meslektaşlarımıza seslenmek isteriz: “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.” Bizler buraya yalvarmaya gelmedik, mağduriyetimizi en gür sesimizle dile getirmeye ve hakkımız olanı almaya geldik. Sesimizin duyulmasını, varlığımızın bilinmesini istiyoruz. Memleketin en ücra köşelerine kadar gidip öğrencilerimizle buluşmak, Cumhuriyetin aydınlık bilincini ilk kurulduğu günden bugüne olduğu gibi dört bir yana taşımaya devam etmek ve meslek onurumuzu korumak istiyoruz. Biliyoruz ki, öğretmenlik sıradan bir meslek değildir. Öğretmenlik memleketin geleceğini inşa eden, yarınına olan umudu büyüten, en güzel değerlerin ülkemizde yeşermesinin kaynağı olan ve bilimin ışığında ülkemizi ileriye taşıyacak olan bir meslektir. Bu yüzden bugün buradayız ve hakkımızı alana kadar haklı mücadelemizi sürdüreceğiz. Atanmak istiyoruz!

Hakkını arayan öğretmenler yalnız değil

Öğretmenlerin açıklamasına KESK ve Eğitim Sen yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kitle örgütü destek verirken, Haluk Levent de şarkılarıyla alandaydı.

Ataması yapılmayan öğretmenler Türkiye’nin farklı illerinden gelip Ankara Ulus’ta hakları olan atamayı istedi. Haluk Levent de ataması yapılmayan öğretmenler için söyledi. pic.twitter.com/fDNLUjHuVv— Demet Aran (@demet_aran) March 12, 2021

Ataması yapılmayan öğretmenler, atama talebiyle Ankara’da eylemdeydi.
Eyleme KESK ve Eğitim Sen MYK’sının dışında çok sayıda emek ve demokrasi gücü de destek verdi.@KESK1995 @egitimsen @sendika_org#OEgrtUlustaEk40BnUfukta pic.twitter.com/viK1Q4qnyo— Devrimci Öğretmen (@devogretmen) March 12, 2021

Kaynak: sendika.org

Yorumlar