VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Askeri ücretliye üç kuruş zam

DİSK-AR raporuna göre öğün başına 3 kuruş zam alan asgari ücretliler, kötü koşullarda barınıyor, çocuğuna eğitim veremiyor, sağlıklı beslenemiyor, tek kişilik gıda ile 4 kişi beslenebiliyor

diskarmanset


DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistikleri üzerinden asgari ücretlilerin zamlarına ve yaşam koşullarına ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretlinin Temmuz 2013 itibariyle elde edeceği gelirin, gıdaya ancak 9 lira 44 kuruş ayırabileceği ifade edilen raporda öğün başına ayrılan 76 kuruşun zamla birlikte ancak 79 kuruşa yükseldiğine dikkat çekildi. Asgari ücretlinin gelirinin ancak yüzde 33,7′sini gıda harcamalarına ayırdığına dikkat çekilen raporda, TÜİK verilerine göre bir kişinin sağlıklı beslenebilmesi için gereken gıda harcamasının dört kişiye yetmeye çalışıldığı dile getirildi.

diskar_asgariucrettablo

Kaynak: TÜİK 2008 yılı Hanehalkı Tüketim Harcaması Araştırması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstatistikleri

 

Asgari ücretlinin en sağlıksız çevrede, kentsel hizmetlerin en az olduğu, deprem riski olan konutlarda yaşamaya bırakıldığı söylenen raporda şu ifadeler yer aldı:

Asgari ücretin ekonomik büyüme ve verimlilik artışından pay almaması, üretilen kaynakların belirli ellerde toplanması anlamına gelmektedir. Gelir dağılımını düzenleyici bir rol oynaması beklenen asgari ücretin, açlık sınırının bile altında belirlenmesi vicdanları zedelemektedir. Asgari ücretin, temel gereksinimleri karşılayacak bir biçimde ele alınması gerekmektedir. Ne yazık ki, 2013 yılı için belirlenen rakamlar raporda da görüldüğü gibi sefaletin sürdürülmesi anlamına gelmektedir.

Sendika.Org

 

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı