VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Antalya G20’ye karşı ayakta: ‘Katil G20 defol’

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri ‘Katil, sömürgeci, emperyalist savaş örgütü G20 defol’ diyerek Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Meydandaki açıklamaya polis saldırırken, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut ‘Emperyalist suç örgütü G20 dağıtılacak’ diyerek polis barikatını aştı ve açıklama yaptı.
Antalya’da G20 zirvesi toplanırken Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de “G20 defol” diyerek 15 Kasım günü saat 13.00’da Aydın Kanza Parkı’nda bir araya geldi. Cumhuriyet Meydanı’na yürümek için toplanan kitleye arama noktasında polis saldırdı.
Saldırıda 7 kişi gözaltına alındı.
Yürüyüşe izin vermeyeceğini söyleyen polisle tertip komitesi arasında görüşmeler sürerken, saat 14.20’de polis barikatı açtı. Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş başladı.
Yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Meydanda yapılan basın açıklamasında, “Bu vampirler, dünyada yaşanan ekonomik sorunları konuştuklarını söyleseler de Suriye’de yaşanan iç savaş ve bölgeye yönelik emperyalist planları kararlaştıracaklardır. Bizler, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak, emekçilere halklara karşı yeni saldırıların planlanacağı, emperyalist savaş politikalarının tartışılacağı G20 toplantısını tanımayacağımızı ilan ediyoruz. Tüm emekçiler ve ezilen halklar olarak geleceğimizin karartılmasına sessiz ve tepkisiz kalmayacağız ” denildi.
Cumhuriyet Meydanı’nda polis saldırısı
Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut’un eylemi saat 15.00’da Aydın Kanza Parkı’ndan başladı. Cumhuriyet Meydanı’na doğru yapılan yürüyüş esnasında meydanda açıklama yapan Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’ne polis saldırdı. Meydanın girişine polisler barikat kurarken, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut sloganlarla Antalya sokaklarında yürüdü.
Cumhuriyet Meydanı’nda açıklamasını bitiren Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’ne polis saldırırken kitle havai fişeklerle karşılık verdi. Saldırıda 21 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltı aracında ters kelepçeyle tutulan kadınlara şiddet uygulandığı da belirtildi.
Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut’un önüne polis barikatı kurulurken kitle, “Protesto hakkımızı kullanıyoruz, elimizde silah yok. Ama engel olursanız biz de direnme hakkımızı kullanırız. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kafeslere devrimcileri sokamazsınız” diyerek polis barikatını aşıp meydanın üst tarafına yürüyüşünü sürdürdü.
Meydanda açıklamalar yapıldı.
G20’ye mektup götürenlere gözaltı
G20 zirvesine mektup götürmek için Attalos Meydanı’ndan yola çıkan Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi’nden 4 kişi gözaltına alındı.
Antalya girişinde arama noktaları, bir kişiye gözaltı
Antalya girişinde sabah saatlerinden itibaren şehre gelen otobüsler durdurularak GBT yapıldı. Ankara’dan giden otobüsler üç ayrı arama noktasında durduruldu ve otobüsler şehre alınmadı. Otobüslerden inenler şehre başka araçlarla ulaşım sağladı.
Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’den gelenlerin yer aldığı otobüs de Antalya girişinde durduruldu. Otobüstekilere GBT yapılırken Halkevleri üyesi Ahmet Keskin gözaltına alındı.

Kaynak:Halkevleri

Yorumlar