VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

ANKARA’DA ULAŞIM SOYGUNUNA KARŞI “PARASIZ ULAŞIM HAKKI” KULLANILDI

Yazar sendika.org

 Halkevleri, Ankara’da yeni yılda ulaşıma yapılan zammı protesto etti. Parasız ulaşım hakkını kullanan Ankaralılar 3 otobüse ücretsiz binerken, polis 4 Halkevciyi halkın yoğun tepkisine rağmen gözaltına aldı.


Zamlara karşı mücadele
Halkevleri, AKP’li İ.Melih Gökçek’in ulaşım zammını bugün yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Ulaşım hizmetine yaptığı zamlara karşı açılan davalar bir bir kaybeden Gökçek, soyguna yeni yılda da devam ediyor. Gökçek’in savunduğu zamla Ankara’da tek binişlik kartlarda tam bilet 1.69’dan 1.85’e, çok binişli kartlarda ise 1.39 liradan 1.50 liraya yükseldi. Aktarma süresini 45 dakikadan 75 dakikaya çıkaran belediye aktarma başına da 59 kuruş alıyor. Ankaralı yeni yılın ilk gününde karşılaştığı zamlara karşı tepkili. Her gün otobüslerde ya da metro da görevlilerle tartışan halk İ.Melih Gökçek’in hırsızlığa son vermesini istiyor.

Ankara Halkevleri AKP’nin ve İ.Melih Gökçek’in zamlarına karşı basın açıklaması yaptı.

Ulaşım zammı ve zamlar geri alınsın
Ulaşım zammına karşı tepkiler her geçen gün çığ gibi büyürken Ankara Halkevleri bugün saat 17.00’da bir basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi AKP’nin yeni yıl zamlarına ve İ.Melih Gökçek’in ulaşım zamlarına karşı bildiri dağıtımı da yapan Halkevciler Ankaralıları zamlara karşı mücadeleye çağırdılar.


Bildiri dağıtımı sonrası Ankara Halkevleri adına açıklamayı yapan Halkevleri GYK üyesi Dilşat Aktaş, insanca yaşam hakkı için yürütülen mücadelenin sürdüğünü ve AKP’nin emekçi halk düşmanı zamlarına karşı şartlarının olduğunu belirtti. Aktaş, Ankara’da ki ulaşım zammına karşı parasız ulaşım hakkının en temel hak olduğun vurguladı.


Halkevciler zamlara karşı sokakta
Açıklama sonrası Halkevciler, bildiri dağıtımına devam ederken, otobüs duraklarında yoğun desteğiyle karşılaştılar. Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Ege Mahallesi otobüs duraklarında kuyruklarda bekleyen halk Halkevcilerin parasız ulaşım hakkını kullanması üzerine kart basmadan otobüse bindiler. Halkevcilerin AKP’nin emekçilere yönelik saldırılarının devam ettiğini söylediği konuşmalarında, Tekel işçisinin 21 gündür soğukta güvenceli iş hakkı için yürüttüğü mücadeleyi görmezden geldiği de vurgulandı. Buna karşın iğneden ipliğe yapılan zamların, Ankara’da katmerleşerek ulaşımda soyguna dönüştüğüne dikkat çeken Halkevciler, insanca yaşam hakkı için parasız ulaşım haklarını kullandıklarını söylediler.

Halkevciler zamlara karşı bildiri dağıttı.

Ankaralılar “parasız ulaşım hakkını” kullandı
Halkevcilerin parasız ulaşım hakkını kullanarak otobüse ücretsiz olarak binmesini destekleyen Ankaralılar üç otobüsün kart basılmadan kalkmasını sağladılar. Otobüslere binen halk ve ulaşım hakkını kullanmak için bekleyen Halkevcileri alkışlarla desteklediler. Üçüncü otobüsün kalkmasını engellemeye çalışan sivil polislere Halkevciler ve halk tepki gösterdi. Polis otobüsün hareket etmesine engel olamadı. Dördüncü otobüse de Ankaralılar ücretsiz olarak binerken, halkın yanında duran 4 Halkevci çevik kuvvet tarafından zorla gözaltına alındı. Gözaltına alınmalarına tepki gösteren halka polis açıklama yapmakta zorlanırken, polis otobüse binerek Halkevcilerin “provokatör” olduğunu anlatmaya çalıştı. Fakat halk yinede otobüse ücretsiz bindi ve zamlara karşı protestoya destek verdiklerini gösterdi.


Parasız ulaşım hakkına saldırıya halk tepki gösterdi
Polis bu duruma müdahale edemezken, 4 Halkevci çevik kuvvet tarafından halkın protestolu alkışlarıyla zorla gözaltına alınarak polis merkezine götürüldü. Sendika.Org-Ankara 

Yorumlar