VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

ANKARA ESNAFI: TEKEL İŞÇİSİ KAZANMALI

Yazar sol.org   

20 gündür direnen TEKEL işçilerini bir de eylem yaptıkları Sakarya Caddesi esnafına sorduk.


soL: 20 gündür TEKEL işçileri yanı başınızda ne düşünüyorsunuz?
Sakarya esnafı: Başbakan’ın dediklerine göre, Başbakan haklı. Bunların dediklerine göre, TEKEL işçileri haklı. Ben TEKEL işçilerini haklı görüyorum… Madem fabrikalar iş yapmıyor, sağ sola göndersin diyorlar. Başbakan bunu ellerinden alıyor. Yatıyorlarsa, başka yere gönder. Başka yerde de TEKEL fabrikaları var. 20 günden beri rezillik çekiyorlar. Ceplerinde para kalmadı, dışarıda yatıyorlar. Ben özellikle bayanlara çok acıyorum. Sonuna kadar haklarını alacaklarına inanıyorum. Ankara’dan yeterince destek görüyorlar. Sivil örgütlerin de destekleri çok ve böyle devam edeceğine de inanıyorum.soL: Geçenlerde çalışma bakanı 4-C’de iyileştirme yaptıklarını açıkladı.
Şimdi, ben size şunu söyleyeyim. Adam 1200 liralık bir para alıyorsa ve asgari ücrete düşürüyorlarsa maaşlarını, TEKEL işçileri yerden göğe kadar haklı. Bir başbakan bunu düşünmüyor mu? Bir evin kirasının ne kadar olduğunu, bir evde iki öğrencinin masraflarını ve bu parayla geçinemeyeceklerini bilmiyor mu? 600-800 liraya açlığa mahkum ediliyorlar. 800 TL’ye kendisi bir ay geçinebilir mi sorar mısınız?
soL: Kendisini burada görebilirsek, sorarız elbette.
Kendisi ceylan derisi koltuğa oturunca her şeyi unutuyor mu? Daha düne kadar bu işçilerin kapılarına gidiyorlardı.
soL: Teşekkür ederiz.

soL: TEKEL işçileri 20 gündür burada. Birçok örgüt destek vermekte ve geçen hafta bir miting düzenlendi. Bunların üstüne geçen gün çalışma bakanı, 4-C’de iyileştirme yaptıklarına dair bir açıklama yaptı. Fakat, işçiler “Ölmek var dönmek yok” sloganını atmaya devam ediyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bar çalışanı: Elbette tarihte bu şekilde birçok eylemler var. İnsanlar haklarını ararlar ve kazanırlar. Burada da yaptıkları haklı bir eylemdir. Biz destekliyoruz, Sakarya esnafı da destekliyor. Bugüne kadar esnaf tarafından herhangi bir olumsuzluk olmadı. Ama çözüme ulaşması herkes için daha iyi olur. Birçok esnafımız TEKEL işçilerine soğuk havada çay ve çorba veriyor. Desteğimiz var. Son olarak, TEKEL işçisi haklıdır ve kazanmalıdır.

soL: Arka sokakta TEKEL işçileri 20 gündür dışarıda bekleyişlerini sürdürüyorlar. Esnaf olarak, siz ne düşünüyorsunuz?
Garson: Esnaf olarak cevap veremem. Garsonum, öğrenciyim. Kendi görüşlerim doğrultusunda cevap verebilirim. Dün konuştuğum bir arkadaşımla da paylaştığım şeyleri söylersem, kitlesel olması gereken olay, Ankara’nın bir eylemiymiş gibi olmaya başladı. Yerel gazeteler haricinde ana gazetelerde haberi çıkmıyor. Sivil toplum örgütlerinin Ankara şubelerinden başka diğer şubelerin ilgilenmediği olay haline gelmeye başladı. Türk Milletinin her zaman yaptığı gibi alışmaya başladık. Bana sorarsanız daha kitlesel bir boyut almalı.
soL: Geçenlerde çalışma bakanı 4-C’de iyileştirmeler yaptıklarına dair bir açıklama yaptı. İşçiler bu açıklama üzerine “Genel grev, genel direniş” dediler.
Olması gereken de buydu. 15-16 Haziran’da da birçok şey söylendi. 80 sonrası da liberal ekonomiye geçiş sürecinde de çok şey söylendi. Toplu sözleşmelerin yapılacağı her şeyde de çok şeyler söylendi. Ben sendikaları çok zayıf buluyorum. Türk-iş’i ve Disk’i çok zayıf buldum bu konuda. Tekel işçilerinin birçoğu, şu anda sendikalarda değil siyasi partilerde yatıp, kalkıyorlar. Özellikle Türkiye Komünist Partisi’nde kalıyorlarmış, iki arkadaşımdan duydum. İşin kötü tarafı sendikalar yeterince sahiplenmiyorlar.
soL: Tekel işçileri direnişteyken, bir yanda İstanbul’da itfaiye işçileri taşeronlaşmaya karşı sokaktalar bir yanda da demiryolu işçileri eylemdeydi.
Sağlıkçılar tekrar direnebilir. Beden-eğitimi öğretmenlerinin “dersimizi tekrar istiyoruz” diye yakın zamanda çalışmaları olabilir. Sıçrar mı bilmiyorum ama sıçraması lazım. Sıçraması da, yanlış anlamayın, deli danalar gibi değil, mantıklı ve merkezi bir noktadan çıkarak olması lazım. Dipten gelen dalga.
soL: Teşekkür ederiz.
***
soL: 20 gündür Tekel işçilerinin yanında bir şeyler satma çabası içindesiniz. Ne düşünüyorsunuz Tekel işçilerinin direnişine dair?
Seyyar Satıcı: Adamlar haklı. Asgari ücretle ne kira ödenir ne de çocuk okutulur. Sen geleceğinin ne olacağından emin misin? Bu kadar basit olay aslında. (soL – Ankara)

Yorumlar