VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ambargonun Kalkmasıyla İran ile İlişkiler Yoğunlaştı

0 67

Kapsamlı Ortak Eylem Planun (KOEP) uygulanmasıyla bilikte bankalar arasında finans ilişkileri topluluğu manasında olan SWİFT, İran bankalarını ambargo kapsamından çıkardı.
Tahran’da Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tekaçov ile görüşen Cihangiri, Rusya’nın İran nükleer meseledeki olumlu ve yapıcı rolünü taktir ederek, Rusya’nın ambargolar dönemde de İran için önemli konuma sahip olduğunu ve Tahran’ın tüm alanlarda özellikle ekonomik alanda ilişkilerinin Moskova ile geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.Fransa’nın Lim İlaç Firması ile İran Kızılay Kurumu ilaç sanayinde işbirliğinin daha da gelişmesi yönünde adımlar attılar.Brezilya Gelişme, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Armando Montiro yaptığı açıklamada, ambargoların kalkması sonrası ve 5 yıllık bir dönem içinde ülkesinin İran ile ticaret hacmini üç kat arttırabileceğini belirtti.İran’ın yeni İslamabad Büyükelçisi Mehdi Hünerdust ile görüşen Abbasi, İran aleyhindeki ambargoların kaldırılmasının yakın olmasınu belirterek ülkesinin İran ile petrol boru hattının tamamlanması ve İran’da doğalgaz ithalatı yönünde yüksek iradeye sahip olduğunu ve ham petrol ihracatının da iki ülkenin enerji alanında işbirliğine başka bir alan olabileceğini söyledi.Hindistan ESAR Petrol şirketi genel müdürü El Ki Gopta, İran ve Hindistan ilişkilerinin eski olduğunu ve ambargolar sonrası hindistan’ın İran ile ilişkilerini geliştireceğini söyledi.(vatanpostasi.net)

Vatan Postası Youtube ABONE OLmak için Tıklayınız

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et! Oku