VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

AEB’den Dolar ve Euro’yu ‘oyun dışı bırakacak’ hamle!

Putin: Doları bir kenara bırakın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle ticarette dolar ve euro’yu ‘oyun dışı bırakacak’ bir yasa tasarısı hazırladığı belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, tasarının ticaret ve finansal hizmetlerde ulusal para birimlerinin kullanımının genişletilmesine yardımcı olacağı ifade edildi. Nitekim bu da Rusya, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve diğer eski Sovyet ülkeleri arasında ortak bir finans pazarı oluşturulacağı anlamına geliyor.
Daha önce de Rusya, Belarus, Ermenistan ve Kazakistan Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamında ticarette ulusal para birimlerine geçilmesi konusunda bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre 2025-2030 arasında dört ülke için ticarette ulusal para birimlerine geçişin tamamlaması zorunlu olacak.
ÇİN’LE TİCARETTE DE DOLAR YERİNİ KAYBEDİYOR
Diğer taraftan Rusya, AEB ülkeleri dışında Çin’le de ticarette yerel para birimlerine geçilmesini öngören bir anlaşmaya varmıştı. Bu dönüşümün tamamlanacağı zaman ise henüz kesinleşmedi.
Kaynak: http://tr.sputniknews.com/ekonomi/20150901/1017481672.html

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası