VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

AÇLIK SINIRI ASGARİ ÜCRETİN 300 TL ÜSTÜNE ÇIKTI !

“SİZ YARDIM EDİLMİŞ YOKSULLAR İSTİYORSUNUZ. BİZ İSE ORTADAN KALDIRILMIŞ YOKSULLUK. O YÜZDEN ANLAŞAMIYORUZ” (Victor Hugo)

Yokluk, yoksulluk hep bize düşmekte. Asgari ücretin, “Sefalet Ücreti” olduğunu her zaman üzerinde dura, dura anlattık. Sefalet ücretinin de altında emekli maaşı alanlar da, böylesine yoksulluk içinde yaşayanlar olmuştur.
Pazar da, Markette çürük, ezik, pörsümüş meyve, sebzenin adı “Ekonomik Gıda” oldu.
Porsiyonları ufaltın ” dediler, oysaki halkımız çoktan porsiyonları ufaltmakla kalmayıp öğün sayısından da fedakarlık yaptı. Nasihat verenlerin cephesinde, yaşam standartlarında değişiklik yok..
Gelirimiz yerinde olsa, fiyatlar uçmasa keşke! Gün günü tutmuyor, fırlayıp giden etiketlere yetişmek, imkansızı, mucizeyi başarmak oldu. Artık bizlerin de alım gücü kalmadı. En kötüsü de İŞSİZLİK!
İşsizliği,haklarını aramak isteyenlere! aba altından sopa gösterir gibi kullanan patronların yanına şimdi birde “Açlıktan Verem olana Bal ye” nasihatı veren çok bilmiş Medya alimleri gibi, Elektrik, Doğalgaz zammını geriye alma yerine “şekli kendinden mesul” olarak Doğalgaz yardımı yapacaklarını ilan ediyorlar. 2021 yılının ilk sekiz ayında 914 bin 193 Doğalgaz Abonesinin, borcunu ödeyemediği için aboneliği iptal edilmiş.
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık :“Doğal gaz yardımı kapsamında son 3 günde e-Devlet üzerinden 216 bin başvuru aldık. Daha fazla vatandaşımıza ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.
Bu arada, 450 ile 1150 TL arasında değişecek ödemeler Mart ayında gerçekleştirilecek.
Aman ne güzel!…
Enflasyon yangınını söndürmek için, e-Devlet üzerinden sadece 3 günde 216 bin kişi, Doğalgaz yardımı için başvurmuş. Yardım edilecek… 6 Ay öncesinde Doğalgazı kesilen abone sayısını 914 bin olarak! Kendileri veriyor, hiç kuşku yok, 7 ay içinde bu sayı Milyonu geçmiştir, yardıma koştuk diyerek! Sevindirici haber veriyorlar! Ama hiç te öyle değil ! Doğalgaz, faturasını borcunu ödeyemecek 5 kişiden birine! Piyangodan Amorti çıkıyor.
Her yerde, özellikle Mutfakta yangını söndürmek için bir bardak su veriyor. O bardaktaki su yangını söndürmeye yeter mi!
Asgari ücretin açıklandığı tarihte, 25 Aralık’ta sıcağı sıcağına görüşümüzü belirtmiştik. “YENİ ASGARİ ÜCRET DAHA ŞİMDİDEN AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI!” demiştik, gerçekten de, daha Şubat ayında öngörümüz doğru çıktı.

Türk-İş 2022 Şubat ayına ilişkin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verileri, açlık sınırının yılın daha ikinci ayında asgari ücreti geçtiğini ortaya koydu.
“Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) Şubat’ta 4 bin 552,56 TL’ye yükseldi.
Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının yanı sıra kira, faturalar, ulaşım, eğitim gibi tüm aylık harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise Şubat’ta 15 bin 139 TL’ye çıktı.
Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise Şubat ayında aylık 5 bin 969,80 TL’ye yükseldi.
TAZE SEBZE VE MEYVE CEP YAKMAYA DEVAM ETTİ
Türk-İş, mutfak enflasyonundaki artışın aylık yüzde 7,12, son 12 ayda ise yüzde 66,38 olduğunu açıkladı.
Gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesinin etiketlere 14 Şubat’ta yansıdığının altı çizilen açıklamada,
“Ancak öncesinde yükselmiş olan başta yumurta ve un gibi temel gıda ürünleri ile yükselişi durdurulamayan meyve-sebze fiyatları yüzünden vatandaşın reel geliri bu ayda da geriledi. Özellikle taze sebze-meyve, üretim ve tedarik maliyetlerinin yanında ürün azlığından dolayı cep yakmaya devam etti” denildi.
Resmi verilere göre gübre ve toprak geliştiricilerin fiyatlarındaki yükselişin yüzde 150’yi aştığının anımsatıldığı açıklamada, “Markette ve pazarda sepet tutarı arttıkça zorlanan tüketici, almaktan vazgeçip ürünlerin bazılarını bırakmaya başladı. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi enerji giderleri de hane halkı üzerinde büyük bir yük oluşturmaya devam etti” ifadeleri yer aldı.”
Ya enflasyon yangınını mutfakta çocuklarına hissettirmemek için parçalanan, mucizeler yaratan cabbar kadınlarımız, icra altında ezilen üreten köylülerimiz, kepengi kaldırırken, yarın da nasip olacak mı diye kara kara düşünür hale gelen küçük üretmen esnaflarımız, yarın okul bitince Asgari ücretle bile iş bulabilecek miyiz? diye düşünen yarınından endişeli gençliğimiz…. Mutluluktanmış bunların hepsi!
Bizlere “porsiyonları ufaltın, israf haramdır, boş mide sağlık demektir, açlıkla terbiye imtihandır, ne mutlu sizlere” diyenlere itibar etmeyin. Bizleri “işsizlik, hayat pahalılığı, sefalet ücretine” kader mahkûmusunuz gibi inandırmak için uydurdukları yalanlardır.
Yine de gelecek güzel günlere olan inancımızla, mücadele ile mutlu olacağımız kesindir.28 Şubat 2022
İŞSİZLİĞE PAHALILIĞA ZAMA ZULME SON!

GİYİNSEK AÇIZ!
DOYSAK ÇIPLAĞIZ!

ZAM ZAM! UCUZLUK NE ZAMAN?

İŞSİZLİK VE PAHALILIKLA SAVAŞ DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Yorumlar