VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

AÇLIK GREVİNE 3 GÜN ARA VERİLDİ… SALI’YA KADAR TALEPLER KABUL EDİLMEZSE GENEL GREV GÜNDEMDE

Yazar Türk İş – sendika.org

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, MEMUR-SEN, KAMU-SEN, KESK Genel Başkanları, 21 Ocak 2010 tarihinde saat 15.00’de çağrıya konu olan konuları görüşmek üzere toplanmış ve aşağıdaki kararları almıştır.

Hükümetle yapılacak  görüşmelerden 26 Ocak 2010 Salı günü saat 17.00’ye kadar sonuç alınamaması halinde aynı saatte Konfederasyonlar, DAYANIŞMA GREVİ ve ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜN kullanılacağı tarih dahil olmak üzere bir araya gelecektir.

TEKEL İŞÇİLERİ DİRENİŞİ CANLI YAYINDA TIKLAYIN

1- Altı Konfederasyon, çalışma hayatının tüm sorunlarına ilişkin ortak irade arayışını bundan böyle de sürdürecektir.

2- Konfederasyonlar, öncelikli olarak TEKEL işçilerinin içinde bulunduğu durumu görüşmüştür. Bu çerçevede;

-Konfederasyonlar, 4-C uygulamasını kabul etmemekte ve kaldırılmasını talep etmektedir.

-Konfederasyonlar, Hükümetle bu güne kadar sürdürülen diyalog sürecinin hızlandırılarak devam etmesini istemektedir.

-TEKEL işçilerinin sorunlarının çözümü doğrultusunda TÜRK-İŞ’in Hükümetle sürdürdüğü görüşmelerde bundan böyle toplantıya katılan diğer konfederasyonların başkanları da etkin bir şekilde yer alacaktır.

-Hükümetle yapılacak  görüşmelerden 26 Ocak 2010 Salı günü saat 17.00’ye kadar sonuç alınamaması halinde aynı saatte Konfederasyonlar, dayanışma grevi ve üretimden gelen gücün kullanılacağı tarih dahil olmak üzere bir araya gelecektir.

Bugün Türk-İş Genel Merkezi’nde toplanan konfederasyonlar, AKP hükümeti salıya kadar geri adım atmazsa genel greve gidileceğini açıkladı. Bu akşam toplantı sonrası Türk-İş Genel Merkezi balkonundan işçilere seslenen Mustafa Türkel, “Genel grev genel direniş”, “Ölmek var dönmek yok” sloganları arasında konfederasyonların kararını açıkladı.

AKP’ye uyarı: Genel grev geliyor


Tek Gıda İş Genel Başkanı Mustafa Türkel

DİSK ve KESK’in “genel grev için üzerimize düşeni yaparız” şeklindeki açıklamasının ardından Türk-İş emek örgütlerini toplantıya çağırmış, çağrı üzerine işçi ve kamu emekçileri sendikaları bugün bir araya gelme kararı almıştı.

Toplantı sonrası Türk-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen, Hak-İş adına açıklama yapan Türkel, AKP hükümetini işçilerin taleplerini karşılamaya çağırdı. Tekel işçileri 4 C’yi kesinlikle kabul etmeyeceğini söyleyen Türkel, salı gününe kadar hükümetten taleplerine olumlu bir yanıt almadıkları taktirde “genel grev” kararı açıklayacaklarını belirtti.

Açlık grevi kararını işçiler verecek
Bu arada haftalardır kötü hava koşullarında sokakta süren direniş ve açlık grevi nedeniyle sağlıkları bozulan ve bugün sekizi hastaneye kaldırılan işçiler, doktorların uyarısı üzerine güç toplamak için açlık grevine üç gün süreyle ara vermeleri bekleniyor. Toplantıdan böyle bir öneri çıkarken açlık grevindeki işçilerin kararı ise henüz belli değil

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı