VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

ABD, Yunanistan’ın hava sahasını Rus uçaklarına kapatmasını istedi

Ortadoğu’da Rusya’nın etkisinden çekinen ABD yeni hamlelerle Rusya’yı sıkıştırmaya, kendisine alan açmaya çalışıyor. ABD, son olarak Yunanistan’dan talepte bulunarak Rusya’nın Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapatmasını istediği belirtildi. ABD, Suriye’nin Rusya tarafından silahlandırıldığını öne sürerek Yunanistan’dan da buna izin vermemesi talebinde bulundu.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ABD‘nin böyle bir arzusunun olduğu doğrulanırken bunun değerlendirileceği ifade edildi.
Rusya tarafından yapılan açıklamada ise bölgedeki saldırılara karşı Esad’a her türlü destekte bulunmaya devam edileceği ve bugüne kadar bunun hiçbir zaman gizlenmediğinin altı çizildi. Diğer yandan RIA Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, bir yetkili Yunanistan‘ın ABD’nin önerisini reddedeceğini belirtti.
Rusya’nın Esad’ı desteklemesi ve bölgedeki hegemonyasının artırması ABD’yi tedirgin ediyor. Bu nedenle de ABD, bölgedeki müttefikleri üzerinden saldırganlığı tırmandırıyor. Rusya’nın Esad’a olan desteğine karşı Avrupa’yı taraflaştırmaya çalışan ABD, bölgedeki gerici çeteleri güçlendirmek için de her türlü adımı atmaktan geri durmuyor.
Kızışan emperyalist rekabetle Ukrayna, Kuzey Kutup Bölgesi, Asya-Pasifik, Latin Amerika gibi dünyanın dört bir yanında emekçiler de birbirlerine karşı kışkırtılmaya, kendi içlerinde bölünerek emperyalist politikaların bir tarafı haline getirilmeye çalışılıyor.
Bulgaristan’da Suriye’ye giden Rusya uçaklarına hava sahasını kapamıştı.

Kaynak: kizilbayrak.net
Yorumlar