VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

250 milyon yıl sonra nasıl bir Dünya?

Derleyen: Kütüphanemizden

250 milyon yıl sonraya gidersek karşılaşacağımız dünya elbette ki bugünkünden çok daha farklı olacak. Sadece teknoloji ya da insanlar açısından değil, kıtalar bile bambaşka noktalarda bulunacak. Bakış açısına göre hepsi aynı noktada da olabilir.

 

Kıtalar hareket halinde, ancak çok büyük ve çok yavaşlar. 310 milyon yıl önce Pangea adlı süper kıta ayrıldığından beri sürüklenen bu kıtalar, yaklaşık 400 ila 600 milyon yıl arası bir sürede tekrar bir araya gelecekler. Teoride, Avustralya’nın bir okyanusu geçmek zorunda kalmadan Fransa ya da Güney Amerika’ya seyahat etmesinin mümkün olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, 250 milyon yıl sonra – insanlık hala oradaysa – birinin bir aracı bir taşıma aracı olarak kullanacağına inanmak zor. Araştırmacıların yeni dev primer hakkındaki hipotezi tektonik çalışmalara dayanıyor. Jeolog Christopher Scotes’e göre, Afrika ve güney Avrupa neredeyse 50 milyon yaşında ve Austalia, Asya ile çarpışma rotasında ilerliyor. Kıta ve okyanus kabuklarının bazı bölümlerinin incelenmesi, bazılarının yılda 30 milimetre, bazıları ise beş kat daha hızlı hareket ettiğini göstermiştir.

Kaynaklar:

  • http://sns.fjsen.com/space.php?uid=793316&do=blog&id=38506
  • https://elu24.postimees.ee/3788389/video-miljoneid-aastaid-tagasi-oli-maal-supermanner-miljonite-aastate-parast-voib-olla-jalle

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.