VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

16 TEMMUZ RUHU TESCO KİPA ÖRGÜTLENMESİNDE ÇİVİYİ ÇİVİYLE SÖKECEK

0

Yazar Nezih Gençler

YAZILI YA DA SÖZLÜ OLARAK DENİLENLERİN NASIL OKUNUP ANLAŞILDIĞI ÖNEMLİDİR. HER OLAYIN BİR MADDESİ VARDIR BİR DE RUHU… BASIN AÇIKLAMASINA KATILAN, KATILAMAYAN BİNLERCE TESCO KİPA ÇALIŞANININ VE BENİM, 16 TEMMUZ PROTESTO GÖSTERİSİNİN RUHUNDAN NE ANLADIĞIMIZI BURADA KISACA ANLATACAĞIM. ASIL BASIN AÇIKLAMASINI BÖYLE OKUMAK VE ANLAMAK GEREK.ORADA YAZILI OLARAK SUNULAN BASIN AÇIKLAMASI İŞİN FORMALİTESİ OLARAK DÜŞÜNÜLMELİ. TABİ BU, ORADA GENEL BAŞKAN’IN OKUDUĞU BASIN AÇIKLAMASINI ELEŞTİRMEYECEĞİMİZ, EKSİKLERİNİ GÖSTERMEYECEĞİMİZ ANLAMINA GELMEZ. BURADAKİ DEKLERASYONA KATILAN KATILMAYAN HERKES DÜŞÜNCELERİNİ VE 16 TEMMUZ’UN RUH HALİNDEN NE ANLADIĞINI AŞAĞIDAKİ YORUMLAR BÖLÜMÜNE VEYA FACE SAYFAMDA YAYINLADIĞIM AYNI YAZININ YORUMLARINA YAZABİLİRLER.

1- SENDİKA, KİPA DIŞINDAKİ ÜYELERİYLE KİPA MAĞAZALARINA TOPLU ZİYARETLERE ARTIK BAŞLAMALI… İTİRAZDAN ÇOK ÖNCE BAŞLAMALIYDI BU TOPLU ZİYARETLER… MAĞAZA İÇİ BU EYLEMLERE ÜYELER AKTİF OLARAK KATILMAMALI…2- KİPALI SENDİKA ÜYELERİ MAHALLELERİNDE AİLE VE KOMŞU ÇAY-GEVREK TOPLANTILARI DÜZENLEMELİ. BALKON VE PENCERELERİNE DURUMU ANLATAN PANKARTLAR ASMALI… BU DA ÇOK ÖNCEDEN BAŞLAMALIYDI…

3- SENDİKA, KİPA OTOPARKLARINA YAKIN YERLERE ÇADIRLAR KURUP MÜŞTERİLERE ÇAY-GEVREK DAĞITMALI, DURUMU ANLATMALI. BAKANLIĞA BAŞVURULDUĞU MAYIS AYINDAN İTİBAREN BU ÇADIRLAR KURULMALIYDI… YEMEK PAYDOSUNDA VEYA MESAİ SAATLERİ DIŞINDA ÜYELER DE BU ÇADIRLARI ZİYARET ETMELİ…

4- KİPA’DAN İTİRAZI SÜRESİNCE ALIŞVERİŞ YAPMAYACAK BİR KAMU VİCDANI OLUŞTURULMALI…

5- HER KONUDA MAĞAZA KOMİTELERİNİN DE SÖZ VE KARAR HAKKI OLMALI…

BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE OLMALIYDI:

16 TEMMUZ DEKLARASYONU 

TESCO KİPA, YETKİ TESPİTİNE İTİRAZ ETTİ !
TESCO KİPA TÜRKİYE’DE TİCARET YAPMAK İSTEMİYOR MU?

Tesco Kipa’da 2003 yılından beri, devam eden örgütlenme çalışmaları başarıyla sonuçlanmış, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sendikamızın çoğunlukta olduğunu tespit ederek taraflara bildirmiştir.

Ülkemizde 44 hiper ve 70’in üzerinde ekspres market ile faaliyetlerini sürdüren TESCO, dünyanın dördüncü büyük perakendecisidir. 2003 yılında ülkemize giren Teco Kipa işyerlerinde Mayıs başı itibarıyla 7644 işçi çalışmaktadır.

Bizler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu yetki tespitinden sonra, toplu sözleşme sürecini kesintiye uğratmadan devam ettirmeye kararlıyız. Tesco Kipa işvereni, 2004 yılında yaptığı gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yapmış olduğu tespite itiraz ederek toplu iş sözleşmesi sürecini zamana yayarak ötelemek, işçileri sendikadan uzaklaştırmak ve sendikal örgütlülüğü dağıtmak istemektedir.

Tüm iyi niyetli uyarılarımıza, tüm dostlarımızın özverili çalışmalarına rağmen, uyarılarımız dikkate alınmadan sendikal kurumsallık hakkımıza saldırılmıştır. Haksız, adaletsiz, gayri meşru bir oyalama ile zaman kazanılıp, fiili, meşru ve çoğunluğu almış bir durum olan sendikal birliği yok sayma ve yok etme amaçlanmaktadır. Bundan sonra olacaklardan ve yapılan nefsi müdafaa mücadelesinin doğuracağı sonuçlardan tamamen TESCO KİPA yönetimi sorumlu olacaktır. Biz, sendika yönetimi olarak hiç kimseye durun yapmayın diyecek bir nedenimiz kalmamıştır. Desek bile bunu kimse dinlemez. Çünkü 2003’den beri bedel ödeyen ve artık ödenecek hiçbir bedeli ve kaybedecek hiçbir şeyi kalmamış bir çalışan kitlesinin heyecanı, dinamizmi, dayanışması ve birliği söz konusudur.

Teco Kipa’nın itirazı, 2 ana başlık altında toplanmıştır. Birincisi işletmelerin 17 nolu işkolunda bulunmadığına yöneliktir. İkincisi ise çalışan sayısı konusunda maddi hata yapıldığına ilişkindir. Ancak ortada herhangi bir maddi hata yoktur. Tesco Kipa’nın sendikamızın örgütlü olduğu Migros, Tansaş, Real, Carrefour gibi marketlerden hiçbir farkı yoktur. Tesco Kipa’nın diğer marketler gibi ticaret işkolunda faaliyet gösterdiği herkesin malumudur. Tıpkı örgütlü olduğumuz diğer marketlerdeki gibi, asıl işe yardımcı işler yasa gereği asıl işten sayılırlar.

TESCO KİPA bu itirazı yaparken, çok yanlış bir değerlendirmenin kurbanı olduğunu en kısa zamanda görecek, hissedecek ve yaşayacaktır. Yaptığı itirazın vahametini ne kadar sürede anlayıp anlayamaması onun yöneticilerinin hızlı ve doğru kavrayış kabiliyetine bağlıdır. “Bir şey olmaz, bir şey yapamazlar, süreci beklerler, masa başına oturma hayali ile onlar da işçilerin beklentilerinin ve umutlarının biraz kırılmasını isterler” gibi değerlendirmelerin yanlış ve gerçek dışı olduğunu hayat herkese en kısa zamanda gösterecektir. Bakalım eylemlerimizin ve mücadelemizin hangi boyutunda korkunç yanlışlarını anlayıp zararın neresinden dönülse kârdır deyip itirazı geri çekecekler? Göreceğiz. İtiraz şartsız kayıtsız geri çekilinceye kadar hiçbir görüşme ve ilişki talebi kabul edilmeyecektir.

Tesco Kipa hukukçularının, ticaret işkolunda faaliyet gösterdiklerini, konuya ilişkin yasa maddesini ve 6 Mayıs 2010 tarihinde işyerinde kaç kişin çalıştığını bilmemesi mümkün değildir. Tüm gerçekler aleni bir şekilde ortadayken, bu itiraz yapılmıştır. Tesco Kipa işvereni de dahil olmak üzere bunu herkes biliyor.

Bugün, düğmeye basıyoruz. Tesco Kipa’da 4 binden fazla üyemizin bizlerle olduğunu biliyoruz. Örgütlü olduğumuz diğer market çalışanlarının da yanımızda olacaklarından eminiz. Dost ve kardeş sendikalarımız bizlerle birlikte olduklarını zaten deklere ettiler. Uluslar arası desteğimiz de tamdır.

Bugüne kadar çok fazla ve açıktan tavır almayarak TESCO KİPA’nın kararını şu veya bu yönde etkilemek istemedik. Bizim eylem ve söylemlerimizi gösterip itirazına sudan bahaneler uydurmasını istemedik. Her halde bizim bu temkinliliğimiz onu yanlış yorumlara itti ve itiraz gerçekleşti. Ama dünden çok daha kalabalık ve çok daha etkiliyiz. Bugün 2004 yılından çok daha ilerdeyiz. Bugün düne göre çok daha ciddi hazırlıklar yaptık. Herkes emin olsun ki, gelişmeler 2004 yılından çok daha farklı ilerleyecektir.

İtiraz şartsız kayıtsız geri çekilinceye kadar tüm mağazalarda artan dozda eylemliliklerimiz meşru ve nefsi müdafaa mücadelemiz bugünden itibaren başlayacaktır. Ne zaman itirazı şartsız kayıtsız geri çekerlerse ancak ondan sonra görüşme ve diyalog başlayabilir. Bizler maddi manevi tüm gücümüzle, ölümü göze almış bir kararlılık ve inançla bu mücadelemize girdik. Kipa işçilerinin dediği gibi kefenleri giydik gerisini TESCO KİPA düşünsün. Tekel işçilerinin dediği gibi; ölmek var dönmek yok. Zafer direnen işçinin olacaktır. Örgütlü işçiyi hiçbir kuvvet yenemez. Örgütlü işçiyi hiçbir kuvvet tutamaz…

Saygılarımla,

………………..

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.