VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

100 BİNE YAKIN EMEKÇİ ANKARA’DAYDI

Yazar sendika.org 

 “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” on binlerce emekçinin katılımıyla gerçekleşti. KESK ve DİSK’in çağrısıyla düzenlenen mitingde emekçilerin, yoksulların, işçilerin, işsizlerin, kadınların, öğrencilerin talepleri meydanlarda yankılandı. Krize karşı bir araya gelen eylemcilerin Sıhhiye Meydanı’na sığmadığı miting oldukça coşkulu ve kalabalıktı.


Miting Hipodrom’dan gelen yürüyüş kolunun Sıhhiye Meydanı’na girişiyle başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren tüm Türkiye’den Ankara’ya gelerek Hipodrom’da toplanan emekçilerle birlikte saat 10.00’da Ankara Garı’ndan harekete geçen yürüyüş kolu Sıhhiye Meydanı’na ulaştığı sırada Hipodrom’da hareket etmeyi bekleyen eylemcilerin oluşu mitinge olan yoğun katılımın yansıması oldu.

KESK ve DİSK öncülüğünde düzenlenen mitinge TMMOB’a bağlı meslek odaları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de katılarak destek verdi.

KESK’in geniş katılım sergilediği mitingde, Eğitim-Sen’in görkemli korteji öne çıktı. DİSK’e bağlı sendikalar içinde de Birleşik Metal İş, Genel-İş ve Lastik-İş kitlesellikleriyle dikkat çekti.

Üç günlük bir yürüyüşünün ardından Ankara’ya gelen sağlık emekçileri de Devrimci Sağlık İş Sendikası, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipleri Birliği kortejleriyle mitinge katılarak güvenceli iş ve sağlık hakkı taleplerini meydana taşıdı.

Emek örgütlerinin yanı sıra Halkevleri, Yurtsever Cephe ve ÖDP de mitinge kitlesel katılım sergilediler.

Mitingde konuşan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi krize karşı emek cephesinin sesini yükseltme çağrısında bulunarak şunları söyledi:
“Kardeşler! Artık söz bitti. Eylem vaktidir. Bütün işyerleri, meydanlar, işçi mahalleleri, Pazar yerleri eylem alanıdır. Şimdi artık mutfaklarımız, dükkanlarımız, okullarımız eylem alanıdır.”

Çözüm diye tartışılanların işverenleri ve sermayeyi kurtaracak öneriler olduğunu ifade eden Çelebi bu krizin kapitalist sistemin krizi olduğunu vurguladı.

Çelebi, illerde ‘krize karşı mücadele kürsüleri’ oluşturma önerisini dile getirerek işten atılmalardaki artışa dikkat çekerek “işten atılmalara, işyeri kapanmalarına karşı işyerlerini terk etmeyelim; yasal, anayasal haklarımıza sahip çıkalım” dedi.

“Emek cephesi” oluşturarak ortak karşı duruş göstermenin önemine vurgu yapan Çelebi örgütsel kıskançlıkların yerine paylaşmayı ve dayanışmayı örgütlemenin gerekliliğine dikkat çekti.

Çelebi’nin ardından kürsüye çıkan KESK Başkanı Sami Evren de krize karşı mücadele çağrısında bulunarak AKP Hükümeti’nin krize karşı biran önce emek ve demokrasi programını hayata geçirmesini talebini dile getirdi. Evren, ‘yoksulluktan sabrı taşanların, pahalılıktan tadı kaçanların, yolsuzluklardan siniri bozulanların, ayrımcılıktan tepesi atanların’ bu mitinde biraraya geldiklerini söyledi

Çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcisinin de destek verdiği mitinge, destekleyen kurumlar adına TTB Başkanı Gencay Gürsoy ve TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı birer selamlama konuşması yaptılar.

Miting başladığı sırada hala alana giremeyen kortejler olduğu gözlenirken, arama noktasında polisin eylemcilerin alana girişini keyfi olarak geciktirmesi sonucu arbede yaşandı. Polisin cop ve biber gazıyla eylemcilere saldırması sonucu alana girmek isteyenlerden yaralananlar oldu. Polisin tavrı alandakiler tarafından yuhalanarak protesto edilirken yaşanan olaylar mitingin coşkusuna gölge düşürmedi, miting planlandığı şekilde devam etti.

Miting Grup KYBELE, Moğollar’dan Taner Öngür ve Grup Bandista’nın müzik dinletisiyle sona erdi.

Bu arada, Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Tuğrul Culfa, ses aracının üzerindeyken, aracın köprünün altından geçişi sırasında başını çarpması sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılarak ameliyata alınan Culfa’nın yoğun bakımda olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Sendika.org

Yorumlar